Marzą o lepszym świecie.

Marzą o lepszym świecie.

1 września 2023 Wyłączono przez administrator

Szlak przerzutu nielegalnych emigrantów wiedzie przez Katowice.

***

Samochodem, który jechał autostradą A4, podróżowało 22 obywateli Syrii. Jechali w okropnych warunkach, zamknięci w przestrzeni ładunkowej.

Tym razem byli to sami młodzi mężczyźni, choć w samochodach skontrolowanych wcześniej, znajdowano również kobiety i dzieci.

W tym ostatnim przypadku samochód zatrzymano już za Katowicami – na terenie Gliwic. Jechał w kierunku Niemiec.

Auto zostało przywłaszczone w woj. zachodniopomorskim. Za jego kierownicą siedział Polak. Odpowie nie tylko za przemyt ludzi, lecz również za to, że przewoził ich w pojeździe, który nie był do tego przeznaczony.

Syryjczycy mieli dokumenty uprawniające do krótkotrwałego pobytu na terenie Słowacji. Zostaną więc wydaleni do tego właśnie kraju.

Kilka dni wcześniej na ul. pszczyńskiej w Katowicach zatrzymano innego busa. W jego wnętrzu byli ludzie (naj zdjęciu ).

18. cudzoziemców – mężczyźni oraz kobiety, ukryci byli w pojeździe, który przystosowany był jedynie do przewożenia towarów. Co więcej okazało się, że kierowca miał sądowy zakaz prowadzenia samochodów.

I trzeci przypadek – również z poprzedniego miesiąca. W kolejnym busie natrafiono na 25 obywateli Syrii. Tym razem kontrola odbyła się bezpośrednio na przejściu granicznym ze Słowacją.

Gdy autem zainteresowali się polscy pogranicznicy, wybiegł z niego tłum ludzi i pobiegł do lasu. Wszystkich odnaleziono. Żadna z tych osób nie posiadała dokumentów uprawniających do wjazdu na terytorium Polski.

Innych obywateli Syrii znaleziono w dostawczym furgonie, który również okazał się przywłaszczonym pojazdem. Drobna kolizja mogła się dla nich skończyć śmiercią.

12 osób stłoczonych było w ciasnej przestrzeni ładunkowej auta. Oni również wjechali do Polski nielegalnie.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Fot. policja.