Kilkudziesięcioletnie klatki, pamiętające jeszcze czasy Gomułki, zniknęły.

Kilkudziesięcioletnie klatki, pamiętające jeszcze czasy Gomułki, zniknęły.

21 września 2023 Wyłączono przez administrator

Rysie i rosomaki w śląskim zoo będą się teraz czuły jak w pięciogwiazdkowym hotelu. Hotelu dla rysi i rosomaków, rzecz jasna.

***

Nowy kompleks hodowlany przeznaczony dla rosomaków tundrowych i rysi euroazjatyckich – gatunków drapieżnych ssaków strefy palearktycznych – powstał obok głównego wejścia do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Zastąpił stare klatki małych ssaków drapieżnych, które znajdowały się w tym miejscu od lat 60. ubiegłego wieku.

Nowy kompleks składa się z czterech wybiegów hodowlanych oraz wybiegu buforowego. Na jego dachu zaprojektowano taras widokowy, z którego można obserwować wybiegi obu gatunków.

Wybiegi zaprojektowane zostały tak, by maksymalnie odzwierciedlały naturalne środowisko życia prezentowanych zwierząt i były dla nich atrakcyjne. Uwzględniono odpowiednią roślinność, różne typy nawierzchni, a także miejsca do wspinania się i zbiornik wodny oraz przygotowano miejsca, w których zwierzęta mogą ukryć się przed wzrokiem zwiedzających.

Nowy obiekt powstał także z myślą o dalszym rozwoju hodowli rosomaków oraz rozpoczęciu hodowli rysi. Z tego względu dla każdego z gatunków zapewniono po dwa wybiegi zewnętrzne: jednym większym, dobrze widocznym dla zwiedzających oraz jednym mniejszym, położonym z tyłu kompleksu – umożliwiającym oddzielenia matki z młodymi i zapewnienie im poczucia ciszy i komfortu tuż po porodzie.

Już teraz na wybiegu zobaczyć można parę rosomaków tundrowych. Tatyana i Thor to jedyna w polskim ogrodzie zoologicznym para hodowlana tego gatunku.

Śląska para hodowlana w 2022 r. po raz pierwszy w historii polskich ogrodów zoologicznych doczekała się potomstwa. To jeden z największych sukcesów hodowlanych ostatnich lat, którym może pochwalić się załoga Śląskiego Zoo.

Trójka młodych (3 samce o imionach Thorin, Trotyl i Thunder) przekazana została już do innych ogrodów zoologicznych w Europie, co stanowi wkład Śląskiego Zoo w ochronę tego zagrożonego gatunku.

W najbliższym czasie do zoo sprowadzona zostanie para rysi euroazjatyckich. Gatunek ten był przez lata eksponowany w Śląskim Zoo – będzie to więc powrót gatunku, w ostatnich latach nieobecnego tutaj.

Para hodowlana sprowadzona zostanie ze Skandynawii.

Kolejne zdjęcia – kompleksu – poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

 

 

Za UMWŚ, fot. P. Pyrlik