Już ponad 21 tys. mieszkańców zagłosowało w budżecie obywatelskim Katowic. 

Już ponad 21 tys. mieszkańców zagłosowało w budżecie obywatelskim Katowic. 

18 września 2023 Wyłączono przez administrator

Do niedzieli 24 września trwa głosowanie na projekty zgłoszone w X edycji budżetu obywatelskiego. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 21,6 tys. mieszkańców Katowic. Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Miasto uruchomiło również dyżury w Stacjonarnych Punktach Głosowania we wszystkich 22 dzielnicach. Na głosy czeka w sumie 236 pomysłów. 

– Głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego to swoiste święto demokracji. W ramach BO mieszkańcy wybierają zadania, które będą realizowane później przez miasto. Zadania opracowane i zgłoszone przez samych mieszkańców – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego nie dziwi też, że pierwsze głosy zostały oddane zaraz po starcie głosowania, chwilę po północy 11 września. Już ponad 21,6 tys. mieszkańców wzięło udział w tegorocznym głosowaniu co jest wynikiem o przeszło 3,2 tys. lepszym niż na tym samym etapie głosowania w ubiegłym roku. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zagłosowali, aby to zrobili – głosowanie trwa do 24 września. To zaledwie kilka kliknięć w aplikacji, dzięki którym wpływamy na to, co zadzieje się w Katowicach. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta bez względu na wiek – dodaje prezydent. 

Jak zagłosować? 

236 projektów, na które można zagłosować, jest opublikowanych na stronie bo.katowice.eu. Warto pamiętać, że w przypadku projektów lokalnych można oddać głosy na zadania z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania). 

Do 24 września każdy mieszkaniec Katowic, bez względu na wiek, może oddać swój głos na bo.katowice.eu. Instrukcja do głosowania znajduje się TUTAJ. W systemie głosowania automatycznie znajdują się wszyscy mieszkańcy zameldowani w Katowicach na pobyt stały lub czasowy w dniu 24 sierpnia 2023 roku. Pozostali mieszkańcy, którzy nie mają numeru PESEL bądź nie są zameldowani, mogą dopisać się do systemu głosowania w Punkcie Konsultacyjnym BO, w pok. 205 (II piętro), Rynek 13 (budynek posiada windę). W przypadku pytań bądź wątpliwości można również kontaktować się z Punktem pisząc pod adres: [email protected] lub dzwoniąc pod nr tel. 32 259 33 05 | 32 259 38 51 | 32 259 31 42.  

– Dodatkowo w dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej można skorzystać z komputera i samodzielnie oddać głos w dniach i godzinach pracy ich funkcjonowania. Natomiast w wyznaczone dni, od 11 do 24 września, osobom potrzebującym wsparcia pomagają urzędnicy, którzy pojawiają się w każdej z dzielnic i przyjmują głosy w ramach Stacjonarnych Punktów Głosowania – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. Dokładne lokalizacje i godziny pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania (SPG) znajdują się TUTAJ. Również w tych miejscach wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, będą mogły dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos, ale tylko w dniach i godzinach działania SPG. 

Frekwencja ma znaczenie 

Decyzją Prezydenta Katowic, trzy dzielnice, w których zostanie odnotowana największa frekwencja w ujęciu procentowym, otrzymają bonusy finansowe do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku najwyższą aktywnością wykazali się mieszkańcy Dąbrówki Małej (frekwencja ponad 23%), dzięki czemu zyskali dodatkowe 22 tysiące złotych w tegorocznej edycji. 

Aktualnie najwyższa frekwencja jest w dzielnicach: Załęże (12,56%), Podlesie (10,13%) oraz Ligota-Panewniki 9,97%). Natomiast najwięcej osób zagłosowało z dzielnic: Ligota-Panewniki (ponad 2,7 tys.), Piotrowice-Ochojec (ponad 1,8 tys.) i Os. Tysiąclecia (1,8 tys.). Jednak pozostałe dzielnice cały czas mają szansę na wskoczenie do TOP 3 gwarantującego nagrodę za frekwencję. Obecne wyniki na pewno ulegną zmianie, a o nagrodzie za frekwencję mogą decydować nawet pojedyncze głosy. Dlatego warto zachęcać swoich bliskich i sąsiadów do udziału w głosowaniu, co może oznaczać dodatkowe środki dla dzielnicy w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. 

Wśród głosujących prym wiodą panie – 58% spośród głosujących, a najaktywniejszą grupą wiekową są osoby z przedziału 31-40 lat (co czwarta osoba biorąca udział w głosowaniu). 59 osób, które wzięły udział w głosowaniu jest w wieku 90+. 

Głosowanie w 5 krokach 

Wystarczy wejść na stronę https://bo.katowice.eu/ i kliknąć baner „GŁOSOWANIE”. Po wpisaniu swojego nr PESEL oraz nazwiska panieńskiego matki należy zaznaczyć zapoznanie się i akceptację zasad głosowania oraz przetwarzania danych osobowych i Regulaminu BO. Po wyborze dzielnicy, można oddać swoje głosy na projekty ogólnomiejskie i lokalne. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji 3 głosy na zadania lokalne i 3 na zadania ogólnomiejskie. Głosować można tylko raz. Po wprowadzeniu numeru telefonu komórkowego (bez prefiksów), na który zostanie wysłany SMS z kodem niezbędnym do potwierdzenia oddania głosu, wprowadzeniu tego kodu i potwierdzeniu udziału w głosowaniu nie ma już możliwości zmiany decyzji ani ponownego głosowania! 

Fot. K. Kalkowski, UMK.

Materiał powstał we współpracy z miastem Katowice.