Jutro Katowicki Dzień Seniora.

Jutro Katowicki Dzień Seniora.

24 września 2023 Wyłączono przez administrator

Nasi seniorzy już po raz ósmy świętować będą swój dzień na katowickim Rynku.

***

Słowem „senior” określić można aż 80 tys. katowiczan. To spora grupa.

Stąd też, właśnie z myślą o niej, w Katowicach podejmuje się sporo inicjatyw. o niektórych mówi prezydent miasta Marcin Krupa:

– W Katowicach realizujemy wiele inicjatyw, których zadaniem jest ułatwienie życia naszym katowickim seniorom, takich jak „Srebrny Telefon”, „Złota rączka dla seniora” czy „Srebrna Książka”, powołałem także pełnomocnika ds. seniorów, którego zadaniem jest podejmowanie działań podnoszących poziom i jakość życia seniorów. Uruchomione zostało również Katowickie Centrum Seniora.

Tegoroczny Dzień Seniora trwać będzie od 11. do 14. W programie występy artystyczne, stoiska oraz szereg niespodzianek. Dla wszystkich seniorów poczęstunek oraz gadżety.

Uroczyste rozpoczęcie Katowickiego Dnia Seniora zaplanowano na godzinę 11.00. O 11.20 rozpocznie się program pod tytułem „Gramofon gra”. Przeboje z lat 60-80 zaśpiewa Agnieszka Bieńkowska z Przyjaciółmi.

O 12.50 na scenie pojawi się Mateusz Gancarczyk. Zakończenie przewidziane jest na godzinę 14.00.

Na tym świętowania nie koniec. Dzień później, we wtorek 26 września, Rada Seniorów Miasta Katowice zaprasza seniorów na „Piknik z Katowicką Radą Seniorów”, gdzie na specjalne zaproszenie Rady wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji. Po koncercie odbędzie się część piknikowo-biesiadna, gdzie zapewnione zostaną niespodzianki oraz atrakcje. Wspólna zabawa rozpocznie się o godzinie 11.00 na Skwerze Katowickich Seniorów w Parku im. T. Kościuszki.

24, 25 czy 27 września będzie sporo innych wydarzeń oraz atrakcji. O nich mowa w komunikacie, który zamieszczamy poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Inf. Urzędu Miasta Katowice

„Katowicki Dzień Seniora” po raz ósmy
W poniedziałek 25 września już po raz ósmy katowiccy seniorzy spotykają się na Rynku, aby wspólnie zamanifestować swoją obecność w przestrzeni miasta. W ramach „Katowickiego Dnia Seniora” przygotowano dla nich wiele aktywności. W Katowicach jest ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia.
– W Katowicach realizujemy wiele inicjatyw, których zadaniem jest ułatwienie życia naszym katowickim seniorom, takich jak „Srebrny Telefon”, „Złota rączka dla seniora” czy „Srebrna Książka”, powołałem także pełnomocnika ds. seniorów, którego zadaniem jest podejmowanie działań podnoszących poziom i jakość życia seniorów. Uruchomione zostało również Katowickie Centrum Seniora. Nasze społeczeństwo starzeje się, dlatego to niezwykle ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej, nadal odgrywali ważną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Podczas spotkań z seniorami obserwuję jak obraz seniora na przestrzeni lat uległ zmianie. Niespożyte pokłady energii oraz aktywność zarówno zawodowa, jak i fizyczna, to cechy, którymi śmiało można opisać wielu z katowickich seniorów. Dlatego z przyjemnością zapraszam na „Katowicki Dzień Seniora”, gdzie na rynku będzie czekało na naszych seniorów wiele specjalnie przygotowanych atrakcji – dodaje prezydent.
Tegoroczny Dzień Seniora odbędzie się w poniedziałek, 25 września 2023 r. na katowickim Rynku (w godz. 11.00-14.00). Jak co roku, w programie obchodów Dnia Seniora znajdą się występy artystyczne na scenie, stoiska partnerskie oraz szereg innych niespodzianek. Realizatorem wydarzenia na zlecenie miasta Katowice będzie Stowarzyszenie FAMI.LOCK. Dla wszystkich seniorów przewidziany jest poczęstunek oraz gadżety.
– Przez cały czas trwania imprezy będzie możliwość zapoznania się z ofertą partnerów programu Katowicka Karta Mieszkańca oraz pokazami Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji. Swoje stoiska będą miały również takie instytucje jak Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a artyści z Teatru Gry i Ludzie przeprowadzać będą animacje – zachęca do udziału w wydarzeniu Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.
Uroczyste rozpoczęcie „Katowickiego Dnia Seniora” zaplanowano na godzinę 11.00. O 11.20 rozpocznie się program pod tytułem „Gramofon gra”. Przeboje z lat 60-80 zaśpiewa Agnieszka Bieńkowska z Przyjaciółmi. O 12.50 na scenie pojawi się Mateusz Gancarczyk. Zakończenie uroczystości przewidziane jest na godzinę 14.00.
Na tym świętowania nie koniec. Dzień później, we wtorek 26 września, Rada Seniorów Miasta Katowice zaprasza seniorów na „Piknik z Katowicką Radą Seniorów”, gdzie na specjalne zaproszenie Rady wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji pod hasłem „Katowicka Policja – Katowickim Seniorom”. Po koncercie odbędzie się część piknikowo-biesiadna, gdzie zapewnione zostaną niespodzianki oraz atrakcje. Wspólna zabawa rozpocznie się o godzinie 11.00 na Skwerze Katowickich Seniorów w Parku im. T. Kościuszki.
Imprezy towarzyszące obchodom Katowickiego Dnia Seniora
24 września (niedziela) w Siedzibie Teatru Bez Sceny, ul. 3 Maja 11 w Katowicach
Godzina 12.00 – „SZCZĘŚCIE” komedia w wykonaniu Anny Kadulskiej i Andrzeja Dopierały
Godzina 18.00 – „Anna Michalek” – koncert gongów wydarzenie artystyczno – prozdrowotne
WSTĘP WOLNY
25 września (poniedziałek) SEANS FILMOWY w kinie Światowid, ul. 3 Maja 7 w Katowicach
Godzina 18.00 – Film „Strzępy” Beaty Dzianowicz albo „Moja zbrodnia” film Francisa Ozona – WSTĘP WOLNY
25 września (poniedziałek) w Siedzibie Teatru Bez Sceny, 3 Maja 11 w Katowicach
Godzina 18.00 tragikomedia „TĘSKNOTA” – spektakl Teatru Bez Sceny
WSTĘP WOLNY
Nie obowiązują zapisy oraz rezerwacje BILETÓW – SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
27 września (środa) w ramach Dnia Seniora odbędzie się panel edukacyjny o zdrowiu. „Zdrowie, w tym zdrowie seksualne w grupie 60+” taki tytuł nosi wykład prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty – specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, seksuologii. Następnie o pracy serca opowie dr Agnieszka Storch-Uczciwek – fizjoterapeuta, a o tym jak dobrze się zestarzeć – dr n. med. Agnieszka Jabłeka – specjalista z zakresu geriatrii i chorób wewnętrznych. Panel odbędzie się w aula im. W. Pańki (sala 420) przy ul. Bankowej 14 (Wydział
Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego), w godzinach 10.00-13.00.
Katowice dbają o seniorów
Wsparcie najstarszych mieszkańców jest kluczowe w dobie zachodzących w społeczeństwie zmian demograficznych. Odpowiedzią Katowic na potrzeby seniorów jest realizacja programu Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu w ubiegłym roku to ponad 55 mln zł.
„Złota Rączka dla Seniora” – celem tego projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice (osoby samotne, gospodarstwa 2-osobowe), którzy ukończyli 65 rok życia i którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. Łącznie w 2022 r. zrealizowano 941 napraw dla 491 seniorów.
„Katowicka Srebrna książka dla Seniorów”. W ramach programu do domów i mieszkań seniorów, a także osobom niepełnosprawnym i chorym, dowożone są wypożyczone telefonicznie książki i audiobooki z miejskich biblioteki. W ramach Srebrnej Książki zrealizowano w 2022 r. 1 246 wyjazdów, podczas których wypożyczono 6 230 pozycji. Usługa cieszy się ogromną popularnością wśród katowickich seniorów.
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów miasta Katowice. Do zadań Pełnomocnika należy m.in. analiza potrzeb seniorów miasta Katowice oraz współudział w opracowywaniu programów służących zaspakajaniu tych potrzeb, inicjowanie oraz konsultowanie działań skierowanych do seniorów miasta Katowice, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi i Uniwersytetami III Wieku w tym zakresie. Funkcję tę pełni pani Helena Hrapkiewicz, która wystąpiła m.in. na World Urban Forum w ramach Okrągłego Stołu Osób Starszych WUF 11.
„Sport dla Seniorów” polega na organizacji różnorodnych zajęć sportowych, integracyjnych oraz promujących zdrowy styl życia. Prowadzone aktywności fizyczne to m.in.: joga, aerobik, gimnastyka, nordic-walking czy tenis stołowy.
Działalność Rady Seniorów Miasta Katowice. Rada Seniorów ma charakter opiniodawczy i doradczy. Dodatkowo Rada Seniorów może występować do władz miasta z inicjatywami dotyczącymi seniorów.
Program profilaktyki zachorowań na grypę „Słoneczna Jesień”. W trosce o zdrowie swoich mieszkańców od wielu lat Katowice finansują szczepienia ochronne p/grypie dla osób w wieku powyżej 65 roku życia. Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się 18 września.
To zaledwie część spośród wszystkich programów realizowanych w ramach Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://bit.ly/3QZ8swX.
Działania miasta realizowane w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście” zostały docenione. W 2022 roku Katowice zostały włączone przez WHO Global Network do sieci miast i gmin przyjaznych starzeniu. Członkostwo w sieci to zobowiązanie do wsłuchiwania się w potrzeby starzejącej się populacji, oceny i monitorowania miast pod względem przyjazności dla osób starszych oraz współpracy z osobami starszymi w celu stworzenia środowiska otwartego na seniorów. To także zobligowanie do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.

Za WKS UM Katowice, fot. S. Rybok