Złodziejskie kółko i krzyżyk.

Złodziejskie kółko i krzyżyk.

18 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Krzyżyki, kwadraty, trójkąty. Znaleziona przypadkowo moneta nie zawsze oznacza szczęście, czasami wręcz odwrotnie – zagrożenie dla naszego mieszkania.

***

Stworzyli oni już własny system kodów i symboli, który lokatorom częściowo udało się rozpracować. To wytrwali obserwatorzy. W kręgu ich zainteresowania może stać się każdy mieszkaniec bloków.

O kim mowa? O złodziejach okradających mieszkania i najnowszych technikach ich – w tym wypadku hańbiącej – pracy.

Na Śląsku dali znać o sobie już w Katowicach (więcej za chwilę), Bielsku-Białej czy Rybniku. W ostatnim z miast do incydentu doszło kilka dni temu.

W minioną niedzielę, w samym środku nocy, na jednym z osiedli, zamaskowani młodzi mężczyźni dostali się do klatki jednego z bloków i szarpali za klamki. Wczoraj jedno z mieszkań w tym budynku zostało okradzione.

Sprawę bada policja. Podobne sytuacje miały miejsce w ostatnim czasie w Katowicach czy Bielsku-Białej. W stolicy Górnego Śląska zaobserwowano podobne zachowania na Koszutce, Tysiącleciu czy Ligocie.

Na Koszutce ludzie obserwowali nieznanych sobie mężczyzn, którzy kręcili się wśród budynków mieszkalnych. Na klatkach schodowych pojawiły się nieznane wcześniej znaki.

Ludzie nawzajem ostrzegali się przed złodziejami. Pilnowali zagrożonych mieszkań.

W internecie zamieszczali ostrzeżenia, podając adresy klatek schodowych, opisując znaczki:

„Dwie kreski nie przecinające się albo krzyżyk (jak na niebieskich blokach) – potencjalnie do obrabowania.
Przekreślona fala pojawiła się potem, najpierw była normalna – możliwe, że sprawdzają regularnie i aktualizują znaczki”.

Złodzieje odstąpili.

W ubiegłym roku jesienią podejrzani ludzie pojawili się na osiedlu Kopernika w Bielsku-Białej. Jedna seniorek została w tamtym czasie okradziona, po uprzednim włamaniu się nieznanych sprawców do jej mieszkania.

Mówi się, że złodzieje grają w kółko i krzyżyk. Przenośnia ta dotyczy symboli jakie pozostawiają pod drzwiami lub na ścianach po wykonaniu rozeznania w terenie.

Jak udało się ustalić krzyżyk oznacza lokal wyznaczony do późniejszego włamania. Przekreślone kółko to z kolei symbol biednego domu, gdzie nic wartościowego nie da się ukraść.

Trójkąt w symbolice rabusi oznacza, że pod tym adresem mieszka samotna kobieta, co też bardzo często kończy się włamaniem. Zygzak informuje, że w mieszkaniu jest pies, a z kolei litera alfa- system alarmowy.

Aby zorientować się czy w danym mieszkaniu w ogóle ktoś mieszka, przestępcy zostawiają na wycieraczce ulotki lub monety. Jeśli nikt ich nie zbiera znaczy to, iż lokal od czasu obserwacji jest pusty.

Z pewnością warto przypomnieć, że powinniśmy zwracać uwagę na obce, podejrzane osoby, kręcące się na klatkach schodowych oraz ich dziwne, niestandardowe zachowania.

Pamiętajmy też, by zamykać drzwi prowadzące na klatkę schodową. A gdy są wyposażone w domofon, nie pozostawiać ich otwartych.

Wspierajmy się też jako sąsiedzi, opiekując się nawzajem swoimi mieszkaniami na wypadek np dłuższej nieobecności.

Zachęcamy także do ubezpieczenia mieszkań na wypadek kradzieży. Zgodnie z zasadą, że strzeżonego Pan Bóg strzeże.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***