Ule ze starych pralek.

Ule ze starych pralek.

26 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Niezwykły pomysł na zagospodarowanie tego, co stało się odpadem. W Katowicach stanęły ule ze starych pralek. W szczytnym celu, gdyż pyłek kwiatowy zbierany przez owady posłuży do zbadania jakości powietrza w mieście.

***

W Katowicach, w Ogrodzie Lawendowym przy ulicy Ziołowej 43, można oglądać dwa charakterystyczne ule wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci. Zostały wykonane ze starych pralek, a ściślej rzecz biorąc, z ich bębnów. Pomysłodawcą niezwykłych domów dla pszczół jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Jak wspomnieliśmy, pyłek kwiatowy zbierany przez owady posłuży do zbadania jakości powietrza w mieście.

Prace koncepcyjne nad stworzeniem uli z elementów pochodzących z recyklingu elektrośmieci trwały ponad rok.

– Cele jakie sobie postawiliśmy na etapie tworzenia można sprowadzić do pięciu elementów. Po pierwsze, ul powinien posiadać widoczny i praktyczny element pochodzący z recyklingu elektroodpadów. Po drugie, powinien wyróżniać się w przestrzeni miejskiej. Po trzecie, ważne było to, żeby był najbardziej uniwersalny jeżeli chodzi o typ samego ula. Po czwarte należało zadbać o to, by ul spełniał kryteria dobrego designu Dietera Rahmsa – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. –

Ule z recyklingu możemy oglądać w 12 miastach w całej Polsce. Te katowickie stanęły dzięki współpracy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach z Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Zakład prowadzi projekt BeeOmonitoring, który jest elementem projektu UPSURGE. Dzięki temu, że do uli zostały zamontowane profesjonalne poławiacze pyłku, naukowcy będą w stanie analizując zebrany w mieście pyłek kwiatowy, ocenić bioróżnorodność, ale także stopień zanieczyszczenia powietrza w Katowicach. Pszczołami opiekuje się zawodowy pszczelarz Michał Lasek.

Projekt BeeOmonitoring jest elementem większego projektu UPSURGE: „Skoncentrowane na mieście podejście do katalizowania rozwiązań opartych na przyrodzie poprzez regeneracyjną miejską latarnię morską UE w celu zmniejszenia zanieczyszczenia i rozwoju regeneracyjnego”, w ramach programu Horizon 2020.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Mat. pras. FOŚ.