„Ucho” – filmowa podróż w czasie.

„Ucho” – filmowa podróż w czasie.

25 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Czeski film „Ucho”, którego projekcja odbyła się w katowickim kinie Kosmos w ramach cyklu „Kino Sąsiadów. Przegląd filmów czeskich”,  to prawdziwa uczta filmowa. 

***

Film powstał w 1970 roku, jednak – jak wiele produkcji, pokazujących rzeczywistość tamtych czasów, również w Polsce – doczekał się prezentacji dopiero w 1989 roku, podczas „Aksamitnej rewolucji”. Aksamitnej, ponieważ protesty i strajki w  Czechosłowacji bez ofiar doprowadziły do obalenia systemu „demokracji ludowej” i elit sprawujących władzę oraz pozwoliły na wstąpienie Czechosłowacji na drogę prowadzącą do demokracji parlamentarnej.

Film w reżyserii Karela Kachyňi, ze wspaniałą kreacją Jiřiny Bohdalovej i Radoslava Brzobohatýego oraz niezrównaną muzyką Svatopluka Havelki, klimatem przywodzi na myśl „Przesłuchanie” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z Krystyną Jandą w roli głównej. 

Konwencja czarno-biała „Ucha” potęguje nastrój totalnej inwigilacji i poczucia osaczenia oraz niepewności bohaterów. Czasy minione, tak zwanego socjalizmu w Czechach. Wiceminister i jego żona wracają do swojej willi w Pradze po koktailu z udziałem gości z ZSRR. Okazuje się, że nie mają kluczy. Okazuje się również, że posiadłość nie była zamknięta. Nie ma prądu, nie działa telefon. Narasta poczucie niepewności, do głosu dochodzą również problemy małżeńskie. A jest to właśnie dziesiąta rocznica ślubu bohaterów.

Strach doprowadza wiceministra do próby samobójstwa ale okazuje się, że broń zniknęła. Za to cały dom jest naszpikowany „pluskwami”. A miłość? Jeśli istnieje, to odsuwana świadomie przez bohaterów ujawnia się w sytuacjach ostatecznych.

Wśród tych przygnębiających realiów znajduje się miejsce na humor. I to jest coś, co wyróżnia kino naszych południowych sąsiadów. Zawsze warte poznania.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***