Trudności ze spłatą kredytu – co zrobić?

Trudności ze spłatą kredytu – co zrobić?

24 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Masz problemy finansowe, które dotyczą kredytu? Zobacz, w jaki sposób można postąpić w takiej sytuacji, aby łatwiej uregulować swoje zobowiązania!

Co może powodować trudności ze spłatą kredytów?

Kredyty samochodowe, hipoteczne, konsumpcyjne mogą stanowić duży odsetek domowego budżetu, szczególnie w przypadku osób mających niższe dochody. Gdy pojawiają się problemy finansowe, mogą one odbić się na możliwości spłaty tych zobowiązań.

Problemy związane ze spłatą kredytów mogą mieć różne przyczyny, na przykład mogą one wynikać z utraty pracy, choroby, wypadku czy innych niespodziewanych wydatków zaburzających płynność finansową.

W takich przypadkach duże znaczenie ma szybka reakcja na pojawiające się trudności, aby nie doprowadzić do dalszych problemów.

Problemy ze spłatą kredytu – co zrobić?

Gdy pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań, można zdecydować się na podjęcie różnych kroków, na przykład:

Kontakt z bankiem

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić w razie trudności ze spłatą zobowiązań, to jak najszybsze skontaktowanie się z bankiem, aby wyjaśnić swoją sytuację.

W tym przypadku kredytobiorca może zaoferować zmianę planu spłaty, aby comiesięczna rata była niższa, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Warto jednak pamiętać o tym, że do skorzystania z takiej opcji należy mieć odpowiednią zdolność kredytową, więc w razie poważnych problemów z długami bank może się na nią nie zgodzić.

Konsolidacja zadłużenia

Konsolidacja posiadanych zobowiązań może być dobrym rozwiązaniem, jeśli do spłacenia jest wiele długów, na przykład kilka kredytów, karta kredytowa, debet na koncie.

Konsolidacja kredytów może uprościć płatności i obniżyć miesięczne wydatki, ponieważ pozwala ona na spłacenie obecnych zobowiązań i zamiast nich tworzy jedno nowe zobowiązanie, które ma inny termin spłaty i wysokość raty. W tym przypadku rata może być niższa, więc nie jest ona już znacznym obciążeniem dla domowego budżetu.

Upadłość konsumencka

Zdarza się, że podjęte działania nie dają pozytywnych skutków. W takim przypadku rozwiązaniem staje się skorzystanie z procesu upadłości konsumenckiej. Co to jest upadłość konsumencka? – https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/

Pod tym terminem znajduje się procedura sądowa, której celem jest oddłużenie, czyli pozbycie się długów. Może towarzyszyć jej również umorzenie długów w całości albo częściowo, zależnie od sytuacji dłużnika.

Należy jednak pamiętać o tym, że upadłość konsumencka wiąże się z koniecznością przekazania majątku na spłatę długów, na przykład samochodu, domu czy mieszkania. Wówczas zarządza nim syndyk masy upadłościowej.

***

***

***

Artykuł partnerski.