Padł konkret w sprawie przebudowy obskurnego asfaltowiska na tyłach dworca kolejowego w Katowicach.

Padł konkret w sprawie przebudowy obskurnego asfaltowiska na tyłach dworca kolejowego w Katowicach.

22 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Czy PKP tym razem dotrzymają słowa?

***

Kiedyś straszył dworzec autobusowy przy ul. Piotra Skargi. Dzięki temu, że Polska, a wraz z nią Katowice są w Unii Europejskiej, dworzec ten, przypominający jakąś zapadłą sowiecką prowincję, już nie straszy.

Niektórzy mają zastrzeżenia do nowego Międzynarodowego Dworca Autobusowego, wybudowanego niedawno przy ul. Goeppert-Mayer, ale jedno każdy z nas przyzna: jest estetycznie i nie ma się czego wstydzić.

Wstyd natomiast patrzeć na zaniedbany pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej (plac przy dworcu PKP od strony ul. Andrzeja). Teren ten należy do PKP, więc miasto – jego władze i jego mieszkańcy – mogą się tylko czerwienić, lecz nic nie mogą uczynić.

Teren ten każe zadać pytanie: czy PKP jest w Unii Europejskiej, czy nie? I z przykrością trzeba odpowiedzieć: i tak, i nie.

Wielkie inwestycje, za grube miliony złotych, mają miejsce w innych miejscowościach. Jak na ironię jakiś czas temu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano nawet konferencję na ten temat.

Przedstawiciele rządu i kierownictwa PKP wychwalali wtedy rozmaite projekty, które ruszą w woj. śląskim i w Polsce. O placu od strony ul. Andrzeja nie było wówczas mowy.

Tymczasem były już plany, by plac ten przebudować. PKP chwaliły się nawet „wizualizacjami” tego terenu (patrz poniżej).

By następnie… przekierować fundusze przeznaczone na przebudowę pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej do innych miast woj. śląskiego i Polski. Inne miejscowości „pojechały” z PKP do Unii Europejskiej a na tyłach katowickiego dworca jest jak było w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Być może jednak plac ten wreszcie przestanie straszyć. Niedawno radni Katowic otrzymali obietnicę zmian.

Konkretną obietnicę – zawierającą datę przebudowy.

PKP poinformowały, że „modernizacja” placu (jak to ładnie określono) rozpocznie się za trzy lata. Trzy lata to dosyć odległy horyzont czasowy i wiele się może zdarzyć.

Modernizacja placu nastąpić ma w latach 2026 i 2027. Temat będziemy kontynuować.

Poniżej krótka informacja, przekazana przez PKP radnym Katowic. Poniżej także przedstawiona przez PKP kilka lat temu wizualizacja przebudowy, z której PKP wtedy się wycofały.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Informacja przekazana przez PKP.

„Modernizacja dworca kolejowego Katowice w ramach Programu Inwestycji Dworcowych
W ramach modernizacji linii E65 przebudowany zostanie jedynie układ torowy na katowickim dworcu kolejowym, natomiast PKP S.A. planuje inwestycję modernizacji dworca od strony Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Realizacja planowana jest na przełomie 2026/2027 r.
Przedstawiciele Spółki poinformowali, że nie będą uczestniczyć w posiedzeniu Komisji, natomiast w sytuacji pojawienia się dodatkowych pytań PKP S.A. odpowie pisemnie”.