Nowe atrakcyjne osiedle pomiędzy Wełnowcem a Józefowcem w Katowicach.

Nowe atrakcyjne osiedle pomiędzy Wełnowcem a Józefowcem w Katowicach.

15 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Będzie cieszyć oko.

***

Urzeczywistniają się plany budowy nowego osiedla w Katowicach. Co ciekawe, nie będzie ono budowane przez dewelopera, lecz przez gminę.

Znajdować się ono ma na styku dwóch starych dzielnic – Wełnowca i Józefowca. To właśnie tam, gdzie kiedyś stała baza KZGM, przy alei Korfantego 179a, ma powstać aż 208 nowych mieszkań.

Jeśli tylko uda się zdobyć wsparcie z programu „Fundusz Dopłat”, mieszkania te stworzą nową pulę w miejskich zasobach komunalnych. Jeśli jednak pieniądze z funduszu nie popłyną, mieszkania i tak powstaną.

W tym drugim wypadku poszerzą ofertę Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Tak czy inaczej nowe osiedle powstanie – KTBS już ogłosiło przetarg na jego projekt i budowę.

– Tym razem liczymy na to, że jeśli fundusze dopomogą, nowo powstałe osiedle będzie mogło służyć mieszkalnictwu komunalnemu. Ponad 200 mieszkań to spory zastrzyk dla naszych zasobów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kompleks sześciu budynków – nowa atrakcyjna część miasta

Nowa inwestycja KTBS przy alei Korfantego 179a ma w sobie coś z mini-miasta. Na nieco mniej niż 2 hektarach powstanie kompleks sześciu budynków o różnej wysokości.

Cztery z nich będą miały po sześć pięter, a dwa będą jeszcze wyższe – osiągną aż osiem pięter. W sumie, w tych sześciu budynkach znajdzie się 208 mieszkań.

– Zdecydowaliśmy się na technologię prefabrykowaną, która, jak wynika z naszych analiz, jest najbardziej efektywna jeśli chodzi o czas realizacji inwestycji. Firmy, które chcą podjąć się tego zadania, mogą składać swoje oferty do 6 czerwca – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Założenie jest takie, że nowe mieszkania będą miały status komunalnych. Dzięki temu osoby, które obecnie mieszkają w starych, wymagających remontu kamienicach (mówimy o komunalnych budynkach), będą mogły zamienić swoje dotychczasowe lokum na nowe.

To z kolei pozwoli na szybszą modernizację tych starych budynków. Ten plan uda się zrealizować, jeśli inwestycja dostanie wsparcie z rządowego „Funduszu Dopłat”, który pokryłby aż 80 proc. kosztów budowy.

Jeśli jednak dofinansowanie nie zostanie udzielone, nowe mieszkania stanowić będą nową ofertę KTBS.

Obecnie szacuje się, że koszt budowy osiedla wyniesie około 80 milionów złotych. Zakończenie całego przedsięwzięcia powinno nastąpić 18 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Mieszkania w TBS cieszą się rosnącym zainteresowaniem

W Katowicach liczba osób chcących wynająć mieszkanie w KTBS systematycznie rośnie. Podczas ostatniej rundy wynajmu wolnych lokali, jedno mieszkanie przy ulicy Sławka przyciągnęło ponad 70 chętnych.

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami wynajmowanymi z zasobów TBS potwierdza, że miasto powinno inwestować również w takie formy mieszkaniowe.

Na popularność TBS mogą wpływać różne czynniki: niestabilna sytuacja gospodarcza, mniejsza dostępność kredytów, czy po prostu obawa przed ich zaciąganiem. Mieszkanie w TBS to także poczucie bezpieczeństwa, komfort i wygoda.

Coraz częściej mówi się również o zmieniającym się modelu mieszkalnictwa, który od opartego na własności przesuwa się w stronę bardziej elastycznej formy, jaką jest wynajem długoterminowy. KTBS wpisuje się w ten trend.

KTBS realizuje również inne inwestycje.

Właśnie teraz trwa budowa nowego bloku mieszkalnego przy ulicy Kossutha, gdzie powstanie ponad 70 mieszkań. Trwa także renowacja kamienic przy ulicy Mariackiej, która dostarczy 41 mieszkań.

W planach jest też budowa osiedla przy ulicy Kosmicznej. Z pewnością nie można zarzucić KTBS braku aktywności.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***