Nagranie budzi grozę.

Nagranie budzi grozę.

25 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Przejście dla pieszych na ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Nagranie budzi grozę. Policja udostępnia je ku przestrodze.

***
Opatrzono je następującym komentarzem:

Kompletnym brakiem wyobraźni wykazał się 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego i jego czworonoga. Nagranie z tego zdarzenia trafiło na skrzynkę Stop agresji drogowej. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym katowiczanin ukarany został 2500 zł mandatem, a na jego konto trafiło 15 punktów.

Przejścia dla pieszych z założenia mają być miejscem bezpiecznym dla niechronionych uczestników ruchu. Niestety nie zawsze tak jest. Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach. Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie zasady i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno.

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji. Ponadto, kierujący zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

O tych podstawowych zasadach zapomniał kierujący fiatem 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego przechodzącego przez pasy z psem. Pieszy w ostatniej chwili odskoczył na bok uchraniając siebie i czworonoga od zderzenia. Nagranie zarejestrowane przez innego kierowcę i przesłane na skrzynkę Stop agresji drogowej. Policjanci prowadzący czynności w tej sprawie ukarali katowiczanina 2500 zł mandatem, a na jego konto dodatkowo trafiło 15 punktów.

Po raz kolejny przypominamy, że przepisy zabraniają kierującym m.in. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany – oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do przepisów, wzajemny szacunek i zachowanie zdrowego rozsądku.

Tyle policja. My przyłączamy się do apeli o zdrowy rozsądek.

Link do strony z nagraniem:

https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/360608,O-wlos-od-potracenia-pieszego-i-psa.html

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***