Ministerstwo Zdrowia czy Ministerstwo Bezczelności?

Ministerstwo Zdrowia czy Ministerstwo Bezczelności?

22 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Przedstawiciele tego resortu pokazali co myślą o zwykłych Polakach.

***

Przygotowujemy film dokumentalny. Będzie poświęcony pandemii a także ówczesnym i późniejszym problemom ochrony zdrowia. W takim filmie udział kogoś ze strony Ministerstwa Zdrowia jest wręcz konieczny.

Do Ministerstwa Zdrowia trafił więc od nas e-mail. Wysłaliśmy go dzisiaj (22 maja). Poinformowaliśmy, że film ma dotyczyć „roli i praktyki pracy Min. Zdr. w kontekście jakości usług świadczonych przez laboratoria diagnostyczne podczas szczytu pandemii”.

W treści e-maila był link do strony Iboma.Media, na której to stronie można obejrzeć m.in. nasz film dokumentalny: „Pandemia. Czas próby”. Dokument ten zawiera opinie szeregu wybitnych postaci, głównie profesorów i lekarzy, którzy byli na pierwszej linii frontu w czasie stanu epidemii. Min. Zdrowia wiedziało więc, że ma do czynienia z fachowcami.

Co ważne, poprosiliśmy o możliwość nagrania wypowiedzi ministra zdrowia, rzecznika prasowego bądź dowolnej (podkreślany – dowolnej!) osoby z kierownictwa resortu. Informowaliśmy, że zdjęcia do filmu będziemy kręcić w drugiej połowie czerwca.

Odpowiedziano nam tego samego dnia. Z taką sytuacją w swojej pracy dziennikarskiej jeszcze się nie zetknęliśmy.

Odpowiedź brzmiała: „W imieniu rzecznika prasowego informujemy, że niestety, z uwagi na zaplanowane spotkania i obowiązki osób, które mogłyby się wypowiedzieć w tej sprawie, udział przedstawiciela Min. Zdr. nie będzie możliwy”.

Z odpowiedzi tej wynika przecież, że całe 15 dni drugiej połowy czerwca minister Adam Niedzielski ma już szczelnie wypełnione różnymi obowiązkami. Podobnie jak podlegający mu wiceministrowie, szefowie departamentów, osoby z Gabinetu Ministra.

Przez całe 15 dni i po co najmniej osiem godzin codziennie będzie również zajęty rzecznik prasowy ministerstwa. Jego obowiązkiem jest utrzymywanie kontaktów z prasą, a jak się dowiedział z e-maila, pismo zostało wysłane w imieniu redakcji prasowej.

Podobnie jak nie wierzymy w Marsjan, tak samo nie wierzymy w to, że liczne grono osób, zaliczających się do kadry kierowniczej resortu, ma już dokładnie zaplanowany harmonogram dzienny 16 czerwca i wszystkich kolejnych dni, aż do 30 czerwca.

Wszystkie te osoby mają już dziś (22 maja) wiedzieć, co będą robiły za ponad miesiąc (np. 26 czerwca od 8 do 16)? Sytuacja ta jest tak bardzo nieprawdopodobna, że zastanawiamy się, czy ktoś celowo nie zawarł w odpowiedzi takiego „usprawiedliwienia”, pokazując tym samym swój szacunek nie tyle dla nas jako dziennikarzy, lecz dla obywateli.

Filmu tego bowiem nie robimy dla siebie. W ten sposób realizujemy nasz obowiązek, wymieniony w Prawie Prasowym. Artykuł Pierwszy Prawa Prasowego: „Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej”.

Film przygotowujemy dla was. Dla zwykłych ludzi, którzy mają prawo wiedzieć, dlaczego podejmowano takie a nie inne decyzje. Co dotyczy nie tylko pandemii, ale w ogóle działalności rządzących.

Tej sprawy nie pozostawimy. Poinformujemy parlamentarzystów, premiera oraz prezydenta. O zachowaniu Min. Zdrowia powiadomimy również Parlament Europejski oraz Komisję Europejską.

Uważamy, że konieczna jest zdecydowana reakcja. Jak bowiem prasa ma rzetelnie informować, skoro się jej tej informacji odmawia?

Jak obywatele mają podejmować później świadome decyzje (na przykład wyborcze), jeśli nie mają wiedzy o błędach rządzących (czy też o ich sukcesach)? Takie postawy jak ta zaprezentowana przez Min. Zdr. wprost zagrażają demokracji.

Na zdjęciu: jedno z laboratoriów covidowych. Fot. arch. red.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***