Kino sąsiadów. Przegląd filmów czeskich.

Kino sąsiadów. Przegląd filmów czeskich.

24 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Już dzisiaj (24 maja), o godzinie 18.30 w katowickim kinie Kosmos zostanie zaprezentowany kolejny film w ramach cyklu „Kino sąsiadów” – „Ucho” (reż. Karel Kachyňa | Czechosłowacja | 1970 | 94 min).

***

Czeska kinematografia to zjawisko zupełnie unikatowe na mapie europejskiego kina. Wyjątkowe połączenie specyficznego poczucia humoru, przesyconej ironią, ale niepozbawionej czułości wobec świata, filmowej obserwacji, i odwagi w poruszaniu ważnych społecznie tematów 

„Ucho” pokazuje czasy reżimu komunistycznego. Wysoko postawiony minister (Radoslav Brzobohatý) i jego żona (Jiřina Bohdalová) wracają ze spotkania partyjnego do swojej praskiej willi. Kiedy są już w posiadłości, zaczynają zwracać uwagę na dziwne rzeczy: zaginięcie kluczy czy awarię instalacji elektrycznej.

Wraz z upływającą nocą małżonkowie stają się coraz bardziej przekonani, że padli ofiarą rządowej inwigilacji. Paranoja nasila się.
Film „Ucho” został ukończony w roku 1970, jednak przetrzymywany przez komunistyczną cenzurę mógł ujrzeć światło dzienne dopiero na jesień 1989, a na wiosnę 1990 wziął udział w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes. Od tego czasu film zyskał niemal kultowy status wśród czeskiej kinematografii.
W roku 2010 Teatr Morawski w Ołomuńcu wystawił sztukę na podstawie filmu, a w roku 2015 w Macedonii nakręcony został remake pt. „Honey Night” („Медена ноќ”), osadzony w Macedonii lat 90.

Na tę filmową podróż zapraszają Czeskie Centrum Warszawa, Filologia Słowiańska UŚ oraz Kino Kosmos.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za kinem Kosmos.