Katowicki arcybiskup ustępuje ze stanowiska.

Katowicki arcybiskup ustępuje ze stanowiska.

30 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Wiktor Skworc złożył dymisję i prosi o wybaczenie.

***

Arcybiskup Skworc poinformował o tym podczas uroczystości odbywających się w Piekarach Śląskich:

– Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem – dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo „przepraszam”, złączone z prośbą o wybaczenie – mówił.

Jak zaznaczył, złożył już urząd w ręce papieża Franciszka:

„Z nadzieją, że rychło przyjmie rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę”.

List, w którym arcybiskup żegnał się z wiernymi, został również odczytany w parafiach Archidiecezji Katowickiej.

Bezpośrednią przyczyną rezygnacji jest osiągnięcie przez Skworca wieku 75 lat. Zgodnie z obowiązującymi w kościele katolickim zasadami, duchowny w tym wieku powinien zakończyć pracę na stanowisku biskupa diecezji.

Wiktor Skworc nie wyjaśnił, dlaczego wiernych przepraszał i prosił o wybaczenie. Odniósł się jednak do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r. Poinformował, że w archidiecezji katowickiej uruchomił „wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich”.

Choć słowo „pedofilia” nie padło, jednak nie ma wątpliwości, że chodziło o takie właśnie czyny. Arcybiskup podkreślał, że żadne ze zgłoszeń nie zostało pominięte czy nieropoznane. Zaś w „tych sprawach” w podległej mu archidiecezji przestrzegano zarówno prawa kościelnego, jak i prawa państwowego.

Jakiś czas temu na światło dzienne wypłynęły fakty, które każą zastanowić się nad tym, czy Wiktor Skworc w przeszłości właściwie reagował na pedofilskie przestępstwa. Chodzi o księdza Stanisława P., który będąc proboszczem w Woli tarnowskiej, miał molestować chłopców.

Ksiądz podlegał właśnie Skworcowi, który był wtedy biskupem tarnowskim. I na skutek skarg rodziców oraz nauczycieli, odwołał księdza.

Nie jest jasne, jaką formę miały te skargi. Czy Skworc miał świadomość, że ksiądz mógł dopuszczać się aktów pedofilii?

W każdym razie ksiądz został przez niego wysłany do Gródka Podolskiego na Ukrainie, gdzie wykonywał posługę. A po powrocie do Polski duchowny został skierowany do Krynicy Zdroju i był tam katechetą w szkole podstawowej.

Być może więc tego właśnie dotyczą te przeprosiny.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot.: Ks. Tomasz Wojtal/Archid. Kat.