Giszowiec pięknieje.

Giszowiec pięknieje.

25 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Kto zaprzeczy, że Giszowiec to jedna z pereł Katowic? Zabytkowe domy w tej pięknej dzielnicy znów wyglądają jakby zbudowano je wczoraj.

***

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest zachowanie architektonicznego dorobku Śląska. On świadczy przecież o osiągnięciach mieszkańców regionu.

W Katowicach w tej kwestii sporo się dzieje. Przykłady można mnożyć bardzo długo: Muzeum Śląskie, Porcelana, Nikiszowiec… Czy – ostatnio – położona przy Nikiszowcu stara kopalnia Wieczorek.

Dla tych, którzy nie wiedzą: zmieni on swój charakter. Stara zabudowa zostanie wkomponowana w nowoczesne rozwiązania. Jak będzie wyglądać to połączenie tradycji i nowoczesności będziecie mogli zobaczyć pod tekstem.

Wracając do Giszowca. W zamyśle właścicieli koncernu Giesche, miała to być dzielnica-ogród. Zapewniająca jej mieszkańcom – górnikom pobliskiej kopalni – samowystarczalność.

W drugiej połowie XX wieku spora część starej zabudowy zniknęła. Na szczęście nie cała.

O to, co przetrwało, władze Katowic nieźle dbają. Każdemu polecamy sobotnią bądź niedzielną wycieczkę po Giszowcu. Jeśli dopisze pogoda, będziecie mieć piękne zdjęcia plenerowe.

Teraz blask odzyskały domy przy ul. Kosmicznej. Kosztem ponad 8 mln. zł zostały odremontowane.

Wyglądają nie tylko piękniej niż przed restauracją, ale mieszka się w nich wygodniej. Wykonano wewnątrz nowe instalacje centralnego ogrzewania, kanalizacyjną, wodną i gazową.

Zadbano o szczegóły. Drzwi i okna zostały wymienione z zachowaniem detali historycznych.

A efekt? Naszym zdaniem super.

Kolejne zdjęcie domów przy ul. Kosmicznej oraz wizualizacja przedstawiająca projekt zagospodarowania kopalni Wieczorek – poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***