Elka jak za dawnych lat tylko dużo piękniejsza i bardzo nowoczesna.

Elka jak za dawnych lat tylko dużo piękniejsza i bardzo nowoczesna.

25 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Kultowa kolej linowa Parku Śląskiego znowu ma być trójkątna. I to wcześniej niż można byłoby przypuszczać. Jak za dawnych lat kursować będzie na trzech nitkach już w przyszłym roku.

***

Właśnie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stacji oraz trzeciej linii Kolei Linowej Elki w Parku Śląskim. Trasa będzie przebiegać od stacji Planetarium do Stadionu Śląskiego.

Tym samym Elka powróci do kursowania w dawnym kształcie, sprzed lat.

– Przywracamy historię w Parku Śląskim. To bardzo ważna inwestycja, którą zapowiadaliśmy w tej kadencji. Przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jak dodaje, pierwsza nitka Elki jest szalenie oblegana co roku. Druga trasa ma zostać oddana już jesienią.

Całości dopełni trzecia linia. Ta powinna zostać wykonana już w przyszłym roku.

Tymczasem prace związane z budową drugiej linii Elki ze stacji Wesołe Miasteczko do Planetarium Śląskiego nabrały tempa. Trwa etap wznoszenia murów oraz montaż pierwszych podpór.

Budowany właśnie drugi odcinek Elki będzie mierzył 1840 metrów. Podróż kolejką zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę.

Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny. Podróżujący przejadą malowniczą trasą nad wybiegami dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów.

Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy Wesołym Miasteczku. Druga nitka Elki wyposażona zostanie w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli.

Z kolei trzecia linia – od Planetarium Śląskiego do Stadionu Śląskiego – ma mieć długość około 1750 metrów, będzie obsługiwana przez 20 kanap i 10 gondoli. W ciągu godziny będzie w stanie przewieźć 750 osób.

Elka przed laty posiadała aż trzy trasy na planie trójkąta. Przejazd trasą o długości niemal sześciu kilometrów zajmował około godziny.

Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005 r., kiedy wyłączono z eksploatacji odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.

W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki na całej dotychczasowej trasie. Powodem był jej zły stan techniczny. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.

Po odbudowie kolejki, w 2013 roku, do użytku wrócił jednak tylko jeden odcinek. Marszałek Chełstowski wielokrotnie zaznaczał, że docelowo planowane jest odtworzenie Kolei Linowej Elki w pełnym wymiarze i dawnym układzie trzech odcinków.

Teraz to właśnie się dzieje.

Kolejne zdjęcia poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

 

Za: Park Śląski.