Detektywi z ZUS w Śląskiem przeprowadzili wielką akcję łapania symulantów.

Detektywi z ZUS w Śląskiem przeprowadzili wielką akcję łapania symulantów.

20 maja 2023 Wyłączono przez administrator

Co ludzie robią na zwolnieniach lekarskich? Imprezy, remonty, wycieczki.

***

Jak pokazują dane z pierwszego kwartału tego roku w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem.

ZUS ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. Sprawdza więc czy osoba korzystająca ze zwolnienia nie świadczy pracy lub nie postępuje niezgodnie z zaleceniami lekarza, co może utrudnić powrót do zdrowia.
Jeżeli tak jest, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania to lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora.

Okazuje się, że ludzie na chorobowym pracują, remontują, imprezują. Jest to dość powszechne.

– Niestety, wciąż są osoby, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, zatrudniając się u innego pracodawcy, remontując mieszkanie, porządkując ogródek, czy też pomimo zwolnienia wykonują pracę w swojej firmie – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Kim są wspomniani „detektywi”? Na przykład są to koledzy bądź koleżanki z pracy osób chorych. Nie zgadzają się na oszukiwanie systemu, jak również ich samych, by za nieobecnych muszą wykonywać pracę. Stąd też informują ZUS o niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przez swoich współpracowników.

To samo dotyczy również sąsiadów, a nawet członków rodziny. Ludzie przesyłają do ZUS szczegółowe informacje dotyczącego „chorego”, niekiedy z pełną dokumentacją o tym, co ich znajomi czy bliscy robią na zwolnieniu lekarskim.

W konsekwencji kontroli 400 mieszkańców województwa śląskiego musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł.

I uwaga! Niemalże co drugi skontrolowany chory przez kontrolerów z chorzowskiego ZUS nieprawidłowo wykorzystywał chorobowe.

Na 85 osób skontrolowanych 39 będzie musiało zwrócić chorobowe w łącznej wysokości 82,7 tys. zł.

A tu był prawdziwy pogrom. Skuteczność kontroli zabrzańskiego ZUS wynosi 89 proc. – na 90 osób skontrolowanych 78 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na kwotę 171 tys. zł.

Niechlubny rekord w kraju, jeśli chodzi o kwotę cofniętych zasiłków, przypadł „chorym” poddanym kontroli przez rybnicki ZUS. Z tego terenu 181 osób nieprawidłowo wykorzystujących chorobowe musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł.

Z terenu częstochowskiego ZUS cofnięto zasiłek 45 osobom na kwotę 51 tys. zł. Z terenu Zagłębia skontrolowano 139 osób z czego 45 osób musi zwrócić zasiłek na łączną sumę 45,3 tys. zł.

W wyniku przeprowadzonych przez ZUS kontroli ponad 600 osobom skrócono chorobowe aż o 4 tysiące dni. Kwota wstrzymanych zasiłków przekroczyła 390 tys. zł.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Pexels.