Alternatywą jest kolej.

Alternatywą jest kolej.

29 kwietnia 2023 Wyłączono przez administrator

Koleje Śląskie zachęcają do rezygnacji z samochodu na rzecz podróżowania pociągiem. Jak podkreślają, codzienne przejazdy koleją to wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność i nie tylko.

***

Miasta się korkują. Samochód przestał być dogodnym i szybkim środkiem transportu.

Przyczyn należy upatrywać zarówno w przestarzałej infrastrukturze drogowej, jak i w rosnącej liczbie aut.

Alternatywą wobec zatorów był i zawsze będzie transport zbiorowy. Autobus, tramwaj, metro i kolej (szczególnie podmiejska, regionalna i aglomeracyjna) to sprawdzone metody bezpiecznego i taniego przemieszczania się przez miasta.

Skupmy się na kolei – na przewoźniku regionalnym, jakim jest spółka Koleje Śląskie, dysponująca ponad 60 pojazdami kursującymi po 17 liniach. Udział KŚ w całkowitej liczbie przewiezionych podróżnych w Polsce wynosi ok. 6% (dane za 2021 r.).

Atuty Kolei Śląskich: siatka połączeń, rozkład jazdy współtworzony z podróżnymi, taryfa (która mimo zmian nadal jest bardzo opłacalna), jakość obsługi oraz liczne kanały sprzedaży biletu.

Koleje Śląskie nie tylko przewożą. Organizują też ciekawe akcje. Przykładem jest „Kolej na Zniżki”, dzięki której bilet jednorazowy KŚ pozwala na tańszy wstęp do instytucji kulturalno-rozrywkowych z województwa śląskiego.

Śląski przewoźnik jest także bardzo aktywny w mediach społecznościowych (przede wszystkim na Facebooku), w których nie tylko informuje o bieżącej ofercie, zmianach czy ew. utrudnieniach wynikających z np. remontów infrastruktury kolejowej, ale również publikuje wpisy przybliżające najciekawsze miejsca w województwie, pełniące tym samym rolę wojewódzkiego przewodnika turystycznego.

W reakcji na uwagi podróżnych Koleje Śląskie wprowadziły sprzedaż biletów elektronicznych aż w 6 odrębnych platformach (SkyCash, mPay, BILKOM, e-podróżnik, e-KŚ oraz KOLEO). Spółka uważnie obserwuje branżowe nowinki z sektora IT i jeśli są one korzystne dla pasażerów, niezwłocznie je wprowadza.

Ulice nadal będą się korkować. A ich zwężanie, wytyczanie buspasów, tworzenie „szykan” oraz wszelkie inne metody „uspokajania” ruchu będą temu sprzyjać. Miasta powinny też „odetchnąć” od smogu, niskiej emisji oraz innych uciążliwości wynikających z nadmiernego ruchu samochodów.

Alternatywą jest kolej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Koleje Śląskie.