Z Katowic płynie apel o obronę lotniska w Pyrzowicach.

Z Katowic płynie apel o obronę lotniska w Pyrzowicach.

11 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Prezydent Katowic apeluje do premiera – jako do posła Ziemi Śląskiej – o obronę lotniska w Pyrzowicach: „centralne decyzje szkodzą całemu regionowi i są próbą jego marginalizacji”.

***

W swoim apelu prezydent Katowic Marcin Krupa zauważa, że mieszkańcy Katowic i całej metropolii od marca mieli zyskać nowe „okno na świat”. Chodziło o połączenie lotnicze z Katowic do Stambułu.

„Zabiegaliśmy o to przez ostatnie tygodnie” – pisze prezydent Katowic – „wspólnie z Marszałkiem Jakubem Chełstowskim, Przewodniczącym GZM Kazimierz Karolczak oraz władzami Katowice Airport”.

Samoloty miały latać początkowo pięć razy w tygodniu, a w sezonie codziennie. Stambuł to węzeł lotniczy zapewniający połączenia z blisko 300 destynacjami na całym świecie.

Trzy tygodnie temu w tej sprawie do naszego regionu przybyła turecka delegacja, która była pod dużym wrażeniem Katowic i regionu.
„Rozmawialiśmy nie tylko o podróżowaniu, ale też współpracy gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej i naukowej – m.in. w ramach wymian bilateralnych” – podkreśla prezydent Katowic.

Niestety, gdy prace nad nowym połączeniem były już na ukończeniu, Urząd Lotnictwa Cywilnego (podległy Ministerstwu Infrastruktury) nie wydał zgody na otwarcie połączenia w najbliższych miesiącach. Brak tej zgody nastąpił, pomimo że wszystkie szczegóły były dużo wcześniej ustalone przez Katowice Airport.

Szkopuł w tym, że lotnisko w Pyrzowicach pozostaje pod kontrolą samorządów. Już wcześniej były sygnały, że obecnej eipie rządzącej to się nie bardzo podoba.

Prezydent Krupa podkreśla:

„Lotnisko od kilkunastu lat znakomicie się rozwija, jest nowoczesne, przyjazne pasażerom. Dlatego działania zmierzające do ograniczenia siatki połączeń poprzez odebranie nam połączenia Katowice-Stambuł należy jednoznacznie ocenić jako próbę marginalizacji Katowice Airport. Od dłuższego czasu – wspólnie z Marszałkiem Woj. Śląskiego – zabiegamy o to, by dla dobra naszych mieszkańców wszelkie decyzje dotyczące Katowice Airport zapadały właśnie tutaj, a nie w partyjnej centrali.

W tej trudnej sytuacji liczymy na aktywność parlamentarzystów z woj. śląskiego, a w szczególności premiera Mateusza Morawieckiego, dla którego dalszy rozwój naszego regionu i jakość życia naszych mieszkańców nie powinny być obce. Mam nadzieję, że połączenie Katowice-Stambuł uda się nam wspólnie obronić”.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. GTL/UMWŚ.