Wylądował samolotem na szczycie drapacza chmur.

Wylądował samolotem na szczycie drapacza chmur.

17 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Niewiarygodny wyczyn pana Łukasza. Wylądował samolotem na szczycie drapacza chmur. Na co dzień jest on kapitanem pasażerskiego airbusa. Jego wyczyn zapisze się w historii światowego lotnictwa.

***

Łukasz Czepiela jest pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. Jako pierwszy na świecie wylądował na szczycie drapacza chmur w Dubaju.

Do niewiarygodnego wyczynu doszło 14 marca 2023 r. Polski pilot posadził samolot na słynnym lądowisku dla helikopterów, które położone jest na szczycie liczącego 56 pięter hotelu Burdż Al Arab.

Aby znaleźć się na budynku Czepiela miał do dyspozycji odcinek o długości zaledwie 27 metrów. Musiał zmagać się z nieprzewidywalnym wiatrem i brakiem punktów odniesienia w czasie manewru.
Po wylądowaniu na budynku pan Łukasz w spektakularny sposób z niego wystartował.

Wyczyn Łukasza Czepieli wymagał od niego wielu miesięcy skomplikowanych przygotowań. Przez ostatnie 12 miesięcy wykonał 650 próbnych lądowań, ale wszystkie odbywały się wyłącznie na namalowanym na ziemi okręgu.

Na szczycie wieżowca czekały na niego zupełnie inne warunki. Łukasz musiał wykazać się nie tylko kunsztem lotniczym, ale też opanowaniem i dobrym przygotowaniem fizycznym.

W jego manewrze nie było miejsca na najmniejszy błąd.

– Jestem bardzo szczęśliwy, bo zrealizowałem najtrudniejszy projekt w mojej karierze. Musiałem lądować około 7 metrów dalej od krawędzi „lądowiska”, żeby nie uderzyć w helipad. Realnie miałem zatem tylko 20 metrów na bezpieczne lądowanie. Największym wyzwaniem była dla mnie jednak wysokość i to, co się z tym wiązało. Ponad 200 metrów nad poziomem morza, gdzie dookoła nie ma żadnych wyraźnych punktów odniesienia, to zupełnie co innego niż lądowanie na ziemi. Musiałem zastosować zupełnie inną technikę podejścia i maksymalnie zaufać swoim umiejętnościom – opowiada Łukasz Czepiela tuż po spektakularnym wyczynie, który zapisze się w historii światowego lotnictwa.

Do lądowania na szczycie wieżowca zainspirował Łukasza projekt, który zrealizował w 2019 roku w Polsce. Będąc już wtedy mistrzem świata w wyścigach samolotowych (Red Bull Air Race) i łącząc pracę pilota akrobacyjnego i liniowego, Łukasz wpadł na pomysł, aby wykorzystać możliwości samolotów typu STOL (short takeoff & landing).

Specyfikacja takiej maszyny, która pozwala wylądować na bardzo krótkim dystansie w połączeniu z wyjątkowymi umiejętnościami naszego pilota, zaowocowała wylądowaniem na molo w Sopocie. Wówczas Łukasz potrzebował 150 metrów.

– Po lądowaniu na molo chciałem zrobić coś niezwykłego na skalę światową i wykorzystać nabytą wiedzę, aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Stąd pomysł na helipad Burdż Al Arab. To miejsce jest bardzo rozpoznawalne, bo odbywało się tam wiele ciekawych projektów – Roger Federer i Andre Agassi grali na nim w tenisa, a bolidem Formuły jeździł David Coulthard. Sam hotel w kształcie żagla jest bardzo charakterystyczny. Wiedziałem, że Dubaj jest miejscem otwartym na różne niekonwencjonalne pomysły – mówi Łukasz Czepiela.

Jednym z kluczowych elementów sukcesu był samolot, który został zmodyfikowany w taki sposób, aby lądowanie odbyło się w jak najbezpieczniejszy sposób. Osobą, która przyczyniła się do tego był amerykański konstruktor lotniczy Mike Patey.

Wprowadził on odpowiednie modyfikacje w fabrycznym samolocie Carbon Cub. Przede wszystkim chodziło o uzyskanie jak najniższej wagi maszyny, która ostatecznie osiągnęła 425 kg.

Dzięki takiej masie samolotu, Łukasz mógł lecieć wolniej. Przy manewrze lądowania prędkość samolotu wynosiła 48 km/h, co było niezwykle istotne dla powodzenia projektu.

– Samolot przygotowany był idealnie, dlatego chciałem ogromnie podziękować Mike’owi Pateyowi i CubCrafters za pracę, którą wykonali na przestrzeni wielu miesięcy. Na co dzień latam jako kapitan pasażerskiego airbusa, ale moją największą pasją są akrobacje lotnicze – projekty, które pozwalają mi przesuwać granice w lotnictwie. Dlatego mogę powiedzieć, że to nie jest moje ostatnie słowo – zapowiada Łukasz.

Gratulujemy niezwykłego wyczynu. Życzymy kolejnych sukcesów.

Poniżej kolejne zdjęcia. A także więcej informacji o panu Łukaszu i jego osiągnięciach.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Pod zdjęciami jeszcze trochę ciekawych informacji.

Luke Czepiela of Poland poses for a photograph after he landed as first person an airplane (a CubCrafters Carbon Cub UL) on the helipad of the Burj al Arab Hotel in Dubai, United Arab Emirates on March 14, 2023.

Luke Czepiela of Poland lands as first person in history an airplane (a CubCrafters Carbon Cub UL) on the helipad of the Burj al Arab Hotel in Dubai, United Arab Emirates on March 14, 2023.

Łukasz Czepiela w 2018 roku zdobył tytuł mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup. Jako młody chłopak marzył o lataniu i choć w rodzinnym Rzeszowie nie dawano mu żadnych szans, wyemigrował do Anglii, aby rozwijać pasję.

O swojej inspirującej drodze opowiada w krótkim dokumencie z serii „Until 18”, który jest dostępny na platformie Red Bull TV. Jego żywioł to akrobacje samolotowe.

Na koncie ma około 12 000 godzin spędzonych w powietrzu. Na co dzień Łukasz jest kapitanem rejsowego airbusa, a od czasu do czasu wciela się w rolę gospodarza podniebnego talk-show „Prze-lotne Pytania”.

Jednym z celów Łukasza jest przysuwanie granic w sportach awiacyjnych.

W 2017 przeleciał pod trzema warszawskimi mostami. W 2018 roku zasłynął lądowaniem na sopockim molo.
14 marca 2023 roku wykonał niewątpliwie najtrudniejszy z dotychczasowych projektów i wylądował samolotem na słynnym helipadzie w Dubaju.

Informacje o helipadzie w Dubaju
Nazwa lądowiska: Burj al Arab Resort Helipad
Średnica: 27 m
Wysokość 212 m = nad ostatnim, 56. piętrem hotelu Burdż Al Arab
Ciekawostki:
Wysoka temperatura zwiększa wysokość gęstościową tego lądowiska. Wiatr generuje rotory wokół helipadu.
Ewentualne turbulencje mogą rzucać tak lekkim samolotem w górę i w dół jak pingpongową piłeczką.
Pusta przestrzeń wokół, brak punktów odniesienia dla pilota, to olbrzymie utrudnienie.
Helipad chętnie wykorzystywany jest przy różnych projektach. W 2005 tenisowy mecz stoczyli tu Roger Federer i Andre Agassi. Tiger Woods i Rory McIlroy grali tu w golfa. W 2013 bolidem Formuły 1 bączki kręcił na nim David Coulthard.