W rejonie muchowieckiego lotniska ruszają wielkie zmiany.

W rejonie muchowieckiego lotniska ruszają wielkie zmiany.

13 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Zadowolą wszystkich: rowerzystów, pieszych ale i tych, którzy w rejon Doliny Trzech Stawów zechcą przyjechać autami.

***

Od dziś na fragmencie ul. Francuskiej w Katowicach obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Powstaje tam nowa droga rowerowa.

A kolejne zmiany dotyczą pieszych i kierowców.

Ruszyła budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej. To początek tych zmian.

Nowy szlak rowerowy powstanie na wysokości lotniska Muchowiec. Dziś (13 marca) ruszają tam główne prace.

– W Katowicach stawiamy na alternatywne środki transportu i rower jest jednym z nich. Budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych ma na celu połączenie istniejących już fragmentów infrastruktury rowerowej i docelowo stworzenie sieci dróg rowerowych umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na jednośladach po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ten odcinek – jak informuje prezydent – połączy Muchowiec nie tylko z istniejącą już drogą rowerową w ciągu ul. Lotnisko, ale docelowo również z infrastrukturą dla rowerzystów na ul. Damrota.

Prace nad wspomnianym odcinkiem znajdują się na etapie projektowania, co zakończy się jeszcze w tym roku. Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko rowerzyści – oprócz drogi rowerowej powstanie też chodnik i oświetlenie oraz nasadzona zostanie nowa zieleń.

Wzdłuż lotniska powstanie 700 metrów trasy, zlokalizowanej po wschodniej stronie ulicy Francuskiej, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Trzech Stawów oraz z ulicą Lotnisko.

W ramach inwestycji przewidziano też oświetlenie uliczne, zaś przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone.

Nowa droga rowerowa ma być oddana do użytku w lipcu. W następnym etapie mają powstać miejsca parkingowe dla samochodów po drugiej stronie ul. Francuskiej.

Docelowo na ul. Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów po stronie wschodniej będziemy mieć chodnik i drogę rowerową z nowym oświetleniem oraz pas zieleni, a po drugiej wyznaczone będą miejsca postojowe dla samochodów.

Realizacja inwestycji wiąże się z koniecznością wprowadzenia czasowych zmian w organizacji ruchu. W trakcie prowadzenia prac na całym odcinku objętym robotami będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się i postoju, a także ograniczenie prędkości.

Ruch pieszy – dotychczas prowadzony po stronie lotniska – zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy Francuskiej. Będzie on prowadzony – tam, gdzie to możliwe jezdnią, a w innych miejscach utwardzonym poboczem.
Ciąg pieszy ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ponadto, by uczestnicy ruchu czuli się bezpiecznie, ciąg zostanie wygrodzony.

W związku z przeniesieniem ruchu pieszego na drugą stronę jezdni, na czas realizacji inwestycji zmieni się także lokalizacja przejść dla pieszych. Zlikwidowane zostaną dwa przejścia: w rejonie przystanku autobusowego Muchowiec Park oraz w rejonie ul. Francuskiej z ul. Muchowiec. W zamian powstaną trzy przejścia: przez ul. Trzech Stawów (w rejonie skrzyżowania z ul. Francuską), przez ul. Francuską (w rejonie skrzyżowania z ul. Gawronów oraz w rejonie skrzyżowania z ul. Lotnisko).

Ponadto prace będą wymagały tymczasowej zmiany lokalizacji przystanku Muchowiec Park, gdzie zatrzymują się autobusy jadące w kierunku Centrum Katowic. Zostanie on przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Trzech Stawów.

W trakcie projektowania jest już kolejny etap drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej, która ma powstać na odcinku pomiędzy ul. Lotnisko, a ul. Damrota i połączyć istniejące już odcinki dróg rowerowych. Dokumentacja projektowa – która pozwoli na przejście do kolejnego etapu inwestycji – ma być gotowa pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że oprócz drogi dla rowerów wzdłuż Francuskiej wykonawcy wybrani w przetargach projektują obecnie także połączenie od ul. Barbary do ul. Kościuszki oraz połączenie ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5.

Projektowanie nowych dróg to nie jedyne inwestycje rowerowe, które są teraz w fazie realizacji. Trwają prace między innymi przy kontynuacji drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. Od zachodu łączy się ona z trasą biegnącą z Doliny Trzech Stawów, a od wschodu połączy się z już istniejącą drogą, umożliwiając przejazd do Nikiszowca oraz Giszowca.

W najbliższym czasie rozpocznie się też budowa trasy wzdłuż ul. Hallera. To pierwszy z dwóch etapów stworzenia połączenia ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5 w ramach Katowickiej Infrastruktury Rowerowej.

Przypomnijmy też, że niedawno powstała droga rowerowa wzdłuż ul. Pułaskiego (pomiędzy Szeptyckiego i Sikorskiego), co stanowi jedno z zadań składających się na budowę nowego układu drogowego na osiedlu Paderewskiego. Ta trasa została już odebrana, natomiast na terenie zjazdu pod Rondo trwają odbiory i ostatnie prace porządkowe.
Podsumowując: w latach 2015-2023 w Katowicach powstały ponad 43 km infrastruktury dla rowerzystów za kwotę przekraczającą 34 mln zł.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice.