Trucizna płynęła od nas.

Trucizna płynęła od nas.

3 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Przez wiele tygodni poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co pół roku temu zabiło Odrę. I twierdzą, że wyniki badań nie budzą wątpliwości. Zabójcze związki płynęły przez Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, okolice Tychów czy też Sosnowiec.

***

Wczoraj Greenpeace opublikował wyniki badań. Są zatrważające.

Są też bardzo ważne dla nas – mieszkańców naszego regionu, tak doświadczonego przez industrialne zanieczyszczenia w przeszłości. Nie chcemy przecież, by Kłodnica, Mleczna czy Przemsza były ściekami.

Greenpeace badał dopływy Odry i Wisły, do których trafiają ścieki z kilku kopalń węgla kamiennego. Okresowo występowało w nich ogromne zasolenie wynikające ze zrzutów wód kopalnianych.

Stężenie chlorków i siarczanów jest tam kilkadziesiąt razy wyższe od tego, które doprowadziło do katastrofy na Odrze.

– Jeśli nie zatrzyma się zrzutu solanek, latem może dojść nie tylko do powtórki katastrofy na Odrze, ale także na Wiśle. Z naszych badań wynika jednoznacznie, że ścieki, które są spuszczane przez kopalnie do dopływów Wisły, są jeszcze bardziej zasolone, niż te, które trafiają do dopływów Odry – komentuje dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace ds. polityki ekologicznej.

Chodzi o następujące rzeki oraz kopalnie:

Rzeki: Kłodnica, Potok Bielszowicki, Bierawka, Mleczna, Bolina, Przemsza, Potok Gołowiecki, Gostynia.

Kopalnie: Murcki-Staszic, Ruda-Bielszowice, Ruda-Halemba, Wesoła, Ziemowit, Piast, Bolesław Śmiały, Szczygłowice.

Do tej listy zalicza się także Silesia z Czechowic-Dziedzic, której zrzuty trafiają do Białej.

Zanieczyszczane przez kopalnie rzeki i potoki są dopływami nie tylko Odry, lecz również Wisły. Greenpeace bije na alarm, że podobna katastrofa może czekać królową polskich rzek.

Zbadano kopalniane zrzuty, które trafiają do rzek naszego regionu. Są to stężone solanki. Powodują one, że woda w rzekach jest nawet kilka raze bardziej słona niż w Bałtyku.

To z kolei doprowadziło do rozwoju groźnych alg, które zabiły ryby w Odrze oraz inne rzeczne istoty.

W raporcie czytamy m.in.: „Efekt zrzutów stężonych solanek do wód powierzchniowych był łatwy do przewidzenia. Zasolenie dopływów Odry (Bierawka, Kłodnica) i Wisły (Gostynia), początkowo niewielkie, skokowo wzrasta po zmieszaniu ze ściekami kopalnianymi – zwiększając się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Widać to doskonale w przypadku Bierawki, Kłodnicy, Potoku Bielszowickiego, Gostyni i Mlecznej”.

Inne szokujące ustalenie: „Bierawka i Kłodnica – ich zasolenie przy ujściach do Odry przekracza wymogi klasy II aż o 3 do 10 razy. Gostynia w szczycie swojego zasolenia, przekracza wymogi
klasy II aż 10-krotnie. Zasolenie ścieków kopalnianych zrzucanych przy ujściu Białej do Wisły jest ponad 100 razy większe niż wody w każdej z obu rzek”.

Zacytujmy jeszcze jeden fragment raportu: „W wyniku zrzutów, gdy Wisła opuszcza Górny Śląsk, jest 25 razy bardziej zasolona niż poniżej Zbiornika Goczałkowickiego – przekracza wymogi klasy II aż 7-krotnie.

Tym samym czysta, górska rzeka, jaką jest początkowo Wisła, która ma swoje źródła w Beskidach, na zaledwie ok. 40-kilometrowym odcinku swojego biegu zostaje przekształcona w ciek, którego zasolenie jest porównywalne z niejednym ściekiem przemysłowym”.

Przypomnijmy, że śnięte ryby były znajdowane m.in. w Kanale Gliwickim.

Poniżej link do informacji Greenpeace – w niej link do całego raportu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Co zabiło Odrę:

Wisła i Odra ogromnie zasolone na Górnym Śląsku – badania Greenpeace

Fot. Wikimedia.