Płać podatki w swoim mieście, rozlicz się w Katowicach.

Płać podatki w swoim mieście, rozlicz się w Katowicach.

3 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Dzięki większej liczbie osób odprowadzających podatki w Katowicach zwiększają się dochody budżetu miasta, a tym samym wyższe są nakłady miasta na rzecz jego mieszkańców. W 2022 roku środki z PIT mieszkańców wyniosły 640 mln zł i stanowiły 25% budżetu Katowic. Dlatego miasto zachęca mieszkańców, by rozliczyć swój podatek w Katowicach, a także przypomina, że 1,5% swojego podatku warto przekazać na rzecz lokalnie działających organizacji pozarządowych.

Pora na rozliczenie podatku. To czas, w którym możemy zadbać o swoje miasto i samych siebie. Dlaczego? By miasto mogło się rozwijać, mogły powstawać kolejne baseny, boiska i place zabaw, potrzebne są na to środki finansowe. Najważniejszym z elementów budżetu miasta jest udział w podatku dochodowym PIT. Dlatego im większa liczba osób mieszkających w Katowicach wskaże do rozliczeń katowicki urząd skarbowy, z tym większą korzyścią będzie to dla miasta i jego mieszkańców. Rozliczając podatek w mieście, mamy możliwość wyrobienia Katowickiej Karty Mieszkańca, która daje nam zniżki na baseny, koncerty, obiekty sportowe. Uzupełniając swoje zeznanie podatkowe warto także wskazać organizację, która może otrzymać 1,5% naszego podatku. Pamiętajmy w tym momencie o katowickich NGO-sach! Zachęcam, rozlicz podatek blisko! To nic nie kosztuje, a zyskasz! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Większość zadań realizowanych w ramach budżetu ma na celu podnoszenie jakości życia w mieście. Dochody Katowic z każdym rokiem są coraz wyższe: w 2018 roku wyniosły prawie 2 mld zł, z czego 560 mln zł to właśnie dochody uzyskiwane z części podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców, w 2020 roku dochody wyniosły prawie 2,4 mld zł, z czego 578 mln zł to dochody płynące z tzw. PIT-u. W 2022 roku, po zmianach przepisów, dochody wyniosły ponad 2,5 mld zł, z czego PIT zasilający budżet miasta stanowił 640 mln zł, czyli 25% całości wpływów.

Zmiany w przepisach ograniczyły wpływy z podatku PIT, jednak nie zmienia to faktu, że im więcej rozliczających się w Katowicach tym korzystniej dla finansów miasta – zaznacza Danuta Lange, skarbnik miasta.

Za podatek od jednej osoby można wykonać ok. 4 m² chodnika osiedlowego, zbudować ok. 4 m² drogi rowerowej, zasadzić ok. 10 metrów bieżących żywopłotu, założyć ok. 50 m2 trawnika, wykonać ponad 3 m2 miejsca parkingowego.

Czy musisz być zameldowany w Katowicach, by złożyć tutaj PIT?

Do złożenia PIT w Katowicach nie trzeba być tu zameldowanym. Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to, zgodnie z ustawą o PIT, ośrodek interesów życiowych – osobistych i gospodarczych. Przy czym centrum interesów osobistych to powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna, obywatelska, działalność polityczna w organizacjach społecznych itp. Natomiast ośrodek interesów gospodarczych to działalność zarobkowa (praca, działalność gospodarcza, źródła dochodów, inwestycje, majątek etc. Podatnik sam musi zdecydować, gdzie jest centrum jego życia (miejsce zamieszkania).

Zachęcamy, by składając swoje zeznanie podatkowe zwracać uwagę na adres, który w nim mamy. Większość z nas korzysta z rządowej platformy, w której możemy edytować nasz adres zamieszkania i oświadczyć, że byliśmy mieszkańcem Katowic na dzień 31.12.2022 roku. Wystarczy kilka kliknięć, by zwiększyć dochody miasta, a także wesprzeć lokalne organizacje pozarządowe. Mieszkając w Katowicach, rozliczajmy tu swój podatek, a w zamian korzystajmy ze zniżek, które ofertuje Katowicka Karta Mieszkańca – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i dodaje, że jeżeli ktoś mieszka w Katowicach i składa PIT gdzie indziej – to pieniądze zostaną wykorzystane w innej miejscowości. – Zapewne też są tam potrzebne. Ale warto się zastanowić, czy własne pieniądze chciałbyś przeznaczyć na remont domu sąsiada lub wybudowanie mu hali sportowej zamiast przeznaczać je na własne potrzeby – podsumowuje.

Zmiana urzędu skarbowego jest prosta – składając roczne zeznanie PIT wystarczy w formularzu podatkowym podać swój adres w Katowicach, pod którym się zamieszkuje oraz wskazać urząd skarbowy przypisany do miejsca zamieszkania. Terytorialne zasięgi działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach i Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach dzieli granica wyznaczona ulicami Tadeusza Kościuszki i Wojciecha Korfantego.

1,5% również zostaw blisko

Rozliczając podatek, mamy możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego (OPP), której działalność statutowa zostanie wsparta 1,5% naszego podatku. To 1,5% stanowi część należnego państwu podatku dochodowego. Jeżeli jednak w swoim rozliczeniu podatkowym nie wskażemy żadnej organizacji pożytku publicznego, nasze 1,5% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa.

Katowickie OPP pomagają m.in.: osobom chorym, z niepełnosprawnościami, wspierają seniorów, chronią środowisko, wspomagają rozwój sportu, działają w obszarach edukacji i kultury oraz rozwijają świadomość

obywatelską. Każdemu z nas powinno zależeć, by wspierać OPP działające w Katowicach, w naszym najbliższym otoczeniu, gdzie każdego dnia możemy je obserwować i korzystać z ich szerokiej oferty usług.

Aktualny wykaz katowickich OPP znajduje się na stronie internetowej Katowic: https://bit.ly/3Ygtpr7.

Rozliczanie się w Katowicach jest opłacalne

W 2020 r. Katowice wprowadziły Katowicką Kartę Mieszkańca (KKM). Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. KKM uprawnia do wielu zniżek, np. z nowo wybudowanych basenów – dzięki niej korzystają z nich z 60% zniżką. Posiadacze Karty otrzymują także zniżki sięgające nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, na wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna. Liczba partnerów projektu stale rośnie, a wśród nich jest również coraz więcej przedstawicieli lokalnego biznesu. W sumie od początku trwania programu zarejestrowanych zostało ponad 100 tys. kart. Dzięki zniżkom w portfelach mieszkańców zostało już ponad 5,5 mln zł.

Ponadto za rozliczanie swojego podatku są również dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich przedszkoli w Katowicach. Wystarczy, że jeden z rodziców kandydata jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, którego zeznania roczne za ostatni rok podatkowy zostało złożone w urzędzie skarbowym w Katowicach.

Materiał powstał przy współpracy z miastem Katowice.