Nowe pociągi to nie wszystko.

Nowe pociągi to nie wszystko.

23 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Koleje Śląskie kupują nowe pociągi. To nie jedyna świetna wiadomość dla pasażerów.

***

Nowe pociągi w barwach KŚ. Przejazd za złotówkę. I kilka innych nowinek, o których poniżej.

W drugiej połowie marca zostały ogłoszone dwa przetargi na nowe pojazdy KŚ. Pierwszy – na zakup 3 pojazdów, z opcją nabycia 2 dodatkowych. Drugi – na 22 pociągi oraz opcjonalnie 8.

Zamówienie dotyczy pociągów czteroczłonowych. Mają pojawiać się na torach w latach 2026-2027.

– Zwiększenie liczby taboru pozwoli na rozwój siatki połączeń oraz płynną wymianę pojazdów EN57 AKŚ, których czas eksploatacji powoli się kończy. – mówi Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich. – Dzięki nowym zakupom będzie możliwe i lepsze przygotowanie oferty przewozowej. Częstsze i równomierne odjazdy, jak i optymalne dostosowanie wielkości składu do frekwencji podróżnych. – dodaje Zaremba.

Metro

Koleje Śląskie, w odpowiedzi na sugestie podróżnych, wprowadzają pilotażowo ofertę specjalną Metro. Od 1 kwietnia każdy pasażer będzie miał możliwość kupienia biletu jednorazowego za 1 zł, na podstawie którego może podróżować między sąsiadującymi stacjami w Tychach, wzdłuż trasy: Tychy Lodowisko – Tychy Grota Roweckiego – Tychy Aleja Bielska – Tychy Zachodnie – Tychy – Tychy Żwaków.

– Idea przejazdu jednego przystanku za jeden złoty to pomysł na wprowadzenie rozwiązań znanych z miast, w których funkcjonuje na dużą skalę metro, a pasażerowie przemieszczają się głównie do najbliższej stacji. – mówi Aldona Węgrzynowicz, rzeczniczka Kolei Śląskich. – Krótki przejazd w bardzo atrakcyjnej cenie to rozwiązanie, które będziemy testować do końca czerwca 2023 roku. Oczywiście nie wykluczamy objęcia pilotażem innych miast. Prosimy zatem podróżnych, by jak najczęściej korzystali z tego jednoprzystankowego przejazdu pociągiem i tym samym potwierdzili zainteresowanie ofertą Metro. – dodaje rzeczniczka KŚ.

SENUM

Koleje Śląskie do końca marca testują aplikację SENSUM. To oprogramowanie, które znacząco usprawnia prowadzenie pojazdu i umożliwia oszczędzanie energii.

W pierwszej fazie maszyniści przejechali z SENSUM łącznie ponad 200 godzin. System rozwija PKP Energetyka przy współpracy z inżynierami z firmy REDS.

– Jesteśmy firmą na wskroś ekologiczną, dlatego szukamy rozwiązań, które realnie, namacalnie wpływają na ochronę środowiska. Oszczędności w rachunkach za prąd to też bardzo istotna kwestia, zwłaszcza przy obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. – wyjaśnia Zaremba – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym, analizującym w czasie rzeczywistym warunki na szlaku i pozwalającym do nich dobrać optymalną prędkość, oceniamy, że możemy zaoszczędzić do 15 proc. energii trakcyjnej na każdym przejeździe. A to pośrednio przekłada się także na atrakcyjność oferty biletowej przewoźnika. – dodaje.

Wdrożenie SENSUM w skali całego sektora kolejowego umożliwi wygenerowanie oszczędności zużycia energii elektrycznej na poziomie 400 GWh, a więc tyle, ile potrzeba do zasilenia 20 tys. gospodarstw domowych przez 10 lat oraz redukcję emisji CO2 o 320.000 ton (tyle pochłania rocznie Puszcza Białowieska).

Ten innowacyjny system wspierający ekonomiczną i ekologiczną jazdę testowali dotąd maszyniści z Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od marca 2023 dołączyły do nich Koleje Śląskie i Wielkopolskie.

Koleje Śląskie w Krakowie

– Od 10 marca 2023 r. w wideomacie zlokalizowanym na stacji Kraków Główny można kupić bilety Kolei Śląskich. – informuje Aldona Węgrzynowicz. – Jest to zarówno bardzo nowoczesna możliwość zakupu biletu, jak i znaczące udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością. Obserwujemy obecnie zainteresowanie korzystaniem z urządzenia w Krakowie, a następnie rozważymy zakres wykorzystania tej formy sprzedaży na terenie województwa śląskiego – uzupełnia A. Węgrzynowicz.

Wideomat o oznaczeniu JOY TM 320AV to biletomat wyposażony w 32-calowy ekran. Urządzenie zostało zaprojektowane do samodzielnego kupna biletów kolejowych.

Automat został zaprojektowany w taki sposób, żeby łatwo mogły z niego korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Dodatkowo, urządzenie wyposażone zostało w przycisk „Call Center”, który wywołuje połączenie klienta z centrum obsługi i wsparcia podróżnych w trybie telekonferencyjnym. Dzięki temu umożliwia ono kupno biletu osobom niewidomym lub niedowidzącym z wykorzystaniem obsługi głosowej (telekonferencyjnej).

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Materiał partnera.