Nocna prohibicja na katowickiej Koszutce?

Nocna prohibicja na katowickiej Koszutce?

17 marca 2023 Wyłączono przez administrator

Będzie albo nie będzie. Mieszkańcy są podzieleni.

***

W tej sprawie władze Katowic zorganizowały konsultacje społeczne. Te właśnie się zakończyły a wynik jest niejednoznaczny.

Ci, którzy uczestniczyli w konsultacjach, nie byli jednomyślni. Więcej nawet, gdyż głosy za wprowadzeniem zakazu sprzedaży sklepowej alkoholu w nocy i głosy przeciwne takiemu rozwiązaniu rozłożyły się niemal po połowie.

Co w tej sytuacji uczynią władze miasta? Jak zdecydują?

Prezydent Marcin Krupa już wie, co zrobić. Postanowił przekazać sprawę w ręce mieszkańców.

Prezydent czeka na opinię rady dzielnicy. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi po przedstawieniu przez nią swojego stanowiska.

Prezydent Katowic Marcin Krupa:

„Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu Katowic w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw.

Ten głos mieszkańców jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy jednoznacznie wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy zdecydowaną większością sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, ten głos również uszanowaliśmy.

Ponieważ bardzo dużo ankiet mieszkańców uznano za nieważne, a ważne głosy za i przeciw dzieli różnica 21 ankiet, zwróciłem się do Rady Dzielnicy nr 12 Koszutka, z wnioskiem o przedstawienie swojego stanowiska jako organu reprezentującego dzielnicę. Opinia ta również zostanie wzięta pod uwagę przy decyzji o ewentualnym dalszym procedowaniu sprawy”.

Na pytanie „Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem ograniczenia w godzinach od 22.00 do 6.00 rano sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Koszutki?” można było udzielić jednej z trzech odpowiedzi – opcje do wyboru: TAK\NIE\NIE MAM ZDANIA.

W ramach konsultacji wpłynęło 1181 ankiet, jednak 533 z nich musiały zostać uznane za nieważne.

– To ponad 45% spośród wszystkich ankiet. Powodem ich unieważnienia były m.in. brak danych osobowych lub niepełne dane na formularzu, oddanie więcej głosów niż jeden przysługujący czy udział w głosowaniu mieszkańców spoza dzielnicy, a nawet miasta. W przypadku ankiet papierowych, część unieważniono z uwagi na nieczytelnie zapisane dane – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego Urzędu Miasta.

Ostatecznie, poprawnie wypełnionych formularzy było 648. Przeciw wprowadzeniu ograniczeń w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Koszutki opowiedziały się 334 osoby, natomiast 313 osób opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie, a tylko 1 osoba nie miała zdania.

Odbyła się też dyskusja. Podczas spotkania konsultacyjnego większość osób zabierających głos deklarowała się jako zwolennicy wprowadzenia „nocnej prohibicji”.

Stosunek głosów zwolenników i przeciwników nocnej prohibicji na Koszutce jest niemal równy i dzieli go 21 głosów na korzyść odstąpienia od wprowadzenia ograniczeń. Stąd decyzja, by rada dzielnicy wypowiedziała się w dodatkowym stanowisku.

Władze miasta przypominają, że tam, gdzie ograniczenia wprowadzono, przyniosły one znaczącą poprawę w zakresie bezpieczeństwa. Jest mniej burd, przypadków wandalizmu i innych niewłaściwych zachowań.

Celem nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w sposób niewłaściwy i uprzykrzający życie innym – na skwerach, w bramach, pod sklepami i bezpośrednio na ulicach. Nie wszyscy z nas niestety potrafią bawić się przy czymś mocniejszym w kulturalny sposób.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. UM Katowice.