Lekcje na haju.

Lekcje na haju.

13 marca 2023 Wyłącz przez administrator

14-letnia uczennica przyszła do szkoły z narkotykami, jak również pod ich wpływem.

***

Trop prowadził do znanego miejscowej policji młodego dealera.

Nauczycieli jednej ze szkół podstawowych w Tarnowskich Górach zaniepokoiło dziwne zachowanie jednej z uczennic. 14-latka sprawiała wrażenie osoby będącej pod wpływem środków odurzających.

Poruszała się dziwnie. Ciężko było się z nią porozumieć.

W tej sytuacji nauczyciele postanowili wezwać patrol policji, który po przyjeździe do szkoły tylko potwierdził ich obawy. Nastolatka nie tylko zażyła przed lekcjami narkotyki, ale miała je też w szkolnym plecaku.
Sprawa została skierowana do sądu rodzinnego. Co znacznie ważniejsze, udało się ustalić, skąd uczennica podstawówki miała narkotyki.

Dostała je od dobrze znanego policji 20-letniego młodzieńca. W mieszkaniu wyraźnie zestresowanego tarnogórzanina mundurowi znaleziono około 100 działek amfetaminy i kilka porcji marihuany.

Mężczyznę zatrzymano. Na swój proces sądowy będzie czekał w areszcie.

Za posiadanie takiej ilości narkotyków, co więcej za przekazanie ich osobie nieletniej, może trafić za kratki nawet na 10 lat.

Obserwujmy bacznie dzieci, za które jesteśmy odpowiedzialni. Eksperymentowanie z narkotykami jest bardziej niebezpieczne niż może się wydawać młodemu człowiekowi, który zazwyczaj szuka wrażeń i nowych doświadczeń.
Rozmawiajmy z dorastającymi pociechami, pomagajmy im odróżniać dobre rzeczy, których warto próbować i doświadczać, od tych złych, jakimi bezspornie są wszelkie używki i uzależnienia.

Warto też mieć wiedzę, z kim córka bądź syn utrzymują kontakty. Dla wielu dorosłych dziecko może być jedynie narzędziem do łatwego zarobienia pieniędzy. Naiwność dziecka czy nastolatka dorośli mogą wykorzystać, ostatecznie prowadząc do nieszczęścia.

Niektórzy z nas zapewne bawili się na imprezach techno. Takich jak na przykład festiwal muzyki techno organizowany co roku w katowickim Spodku.

Ściągają tam tłumy młodych ludzi, bawiących się przy tej charakterystycznej muzyce. Niestety, przy tej okazji policja co roku wykrywa narkotyki u pewnej liczby chętnych od udziału w zabawie.

W ubiegłym roku śląska policja znalazła niedozwolone substancje aż u 12 osób. Zatrzymani mieli przy sobie różne narkotyki.

Nie tylko na własny użytek, ale i po to, by nimi handlować. W tym festiwalu udział biorą również osoby nieletnie.

Kilka lat temu opinią publiczną wstrząsnęła też informacja o rozprowadzanych wśród młodzieży cukierkach, które z zewnątrz wyglądały tradycyjnie jednak w środku nasączone były dopalaczami.

Po zjedzeniu takiej słodkości młody człowiek dostawał halucynacji, tracił kontakt z rzeczywistością. Nierzadko też u odurzonych nastolatków następowały niekontrolowane wybuchy bezzasadnej agresji.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Pixabay