Kolejna Śląska Manifa.
9 marca 202312 marca na katowickim Rynku rozpocznie się kolejna Śląska Manifa. Będzie ona miała wyraźny regionalny akcent.
***
Jak podkreślają jej organizatorki:
„Jest to marsz wszystkich, dla których istotne są prawa kobiet i równouprawnienie na świecie, w Polsce, a przede wszystkim na Śląsku”.
W tym roku pochód odbędzie się pod hasłem: „Polsko, szanuj kobiety! Stop przemocy systemowej”.
Od wielu lat podczas, lub blisko terminu Dnia Kobiet, odbywają się w całej Polsce manify, czyli demonstracje w obronie równouprawnienia i podstawowych praw człowieka.
Pierwsza, warszawska manifa, odbyła się 8 marca 2000 r. Śląska Manifa odbędzie się już po raz piętnasty.
To wydarzenie tworzą co roku osoby z bardzo różnych środowisk i organizacji. Część z nich działa już od czasów I Śląskiej Manify, a część dopiero od niedawna.
XV Śląska Manifa wyruszy już w niedzielę 12 marca o 12:00 z Rynku w Katowicach. W tym roku poruszy temat przemocy systemowej, czyli faktu, że największym utrudnieniem na drodze do równych praw dla wszystkich są nie tyle pojedyncze osoby, co sposób w jaki funkcjonuje nasz kraj.
Polki spotykają się z przemocą ekonomiczną, większość z nich kiedy osiągnie starszy wiek, lub musi opiekować się swoimi dziećmi z niepełnosprawnościami, jest skazana na biedę.
Jak dodają organizatorki tegorocznej manify: „Mieszkanki Polski i Śląska muszą mierzyć się też z przemocą fizyczną i psychiczną – poprzez odebranie podstawowego prawa do decydowania o własnym ciele jakim jest aborcja, czy niedostateczną ochroną w przypadku przemocy fizycznej”.
Podczas demonstracji odczytany zostanie Manifest omawiający szerzej temat przemocy systemowej. Nie zabraknie też przemówień – jedno z nich już kolejny raz będzie po śląsku.
Izabela Krzyczkowska, współprzewodnicząca Manify:
„Nasze państwo stosuje przemoc systemową wobec kobiet. Została ona potwierdzona dwoma wyrokami TK.
W roku 2015 TK uznał, że religia lekarza (zwana „sumieniem”) jest jest wystarczającym powodem do odmówienia nie tylko aborcji, ale także recepty na antykoncepcję, czy skierowania na badania prenatalne.
Do tego wyrok TK z 2020 roku w sprawie aborcji zlikwidował aborcję z powodu uszkodzenia płodu i tym samym – zalegalizował torturowanie kobiet w ciąży w postaci zmuszenia ich do porodu dziecka niezdolnego do przeżycia samodzielnie.
Skutkiem tego wyroku jest śmierć 5 kobiet, którym lekarze odmówili zakończenia ciąży, mimo rozwijającej się sepsy, bo czekali do obumarcia płodu lub na naturalne rozpoczęcie poronienia po obumarciu płodu”.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. Grzegorz i Anna Kubiesza.