American Cars Mania w Katowicach.

American Cars Mania w Katowicach.

5 marca 2023 Wyłącz przez administrator

Jubileuszowa, dziesiąta edycja największej w Polsce amerykańskiej imprezy motoryzacyjnej – Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania – odbędzie się w dniach 16-18 czerwca na lotnisku Muchowiec. Prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał umowę na organizację imprezy z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Fundacji ACM.

– Lotnisko Muchowiec daje ogromne możliwości i stanowi świetną przestrzeń nie tylko do rozwijania branży lotniczej, ale także do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Dlatego oprócz pikników lotniczych chcemy, by odbywały się tam także innego rodzaju wydarzenia. American Cars Mania świetnie wpisuje się w tę przestrzeń i będzie atrakcją dla fanów motoryzacji. Będzie także okazją do zwrócenia uwagi na aspekt bezpieczeństwa na drodze, gdyż w ramach wydarzenia odbędą się także aktywności edukacyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Punktem centralnym imprezy jest wystawa pojazdów zza oceanu oraz prezentacja modeli, które nie są już produkowane od wielu lat, wpisały się jednak we wspaniałą historię ogólnoświatowej motoryzacji. Oprócz prezentacji klasyków prezentowane są także nowe modele w tym pojazdy elektryczne aby zaznaczyć nowy kierunek motoryzacji i troskę o środowisko – podkreśla Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania.

American Cars Mania to nie tylko wystawa motoryzacyjna, ale także wydarzenie edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – zajęcia poprowadzą m.in. eksperci z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Cd. poniżej.

Podczas imprezy odbędą się pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Zlotowi będą też towarzyszyć akcja charytatywna oraz zbiórka krwi.

Gościem specjalnym ma być szeryf z USA Maciej Stebel – Polak, który opowie o pracy w amerykańskiej policji. Zobaczymy też amerykańskie wozy policyjne.

Na imprezę zaproszeni zostali amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce. Wspólnie z grupami rekonstrukcji historycznych zorganizowana zostanie strefa militarna, w której będzie można spotkać się z amerykańskimi żołnierzami oraz zobaczyć amerykańskie pojazdy wojskowe.

Pojawi się także strefa niepodległości. Prezentowani tam będą amerykańscy bohaterowie o polskim pochodzeniu, którzy walczyli o wolność Ameryki podczas wojny o niepodległość, tacy jak Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski.

Poruszony zostanie temat wkładu armii USA w walkę o odzyskanie niepodległości Polski podczas II wojny światowej. Atrakcjom towarzyszyć będą wystawy: „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie”, prezentująca najważniejsze wątki współpracy i kontaktów polsko–amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego oraz „Polscy Amerykanie – amerykańscy Polacy”, która podkreśla osiągnięcia społeczności polsko-amerykańskiej w USA.

– Szacujemy, że na wystawie pojawi się ponad tysiąc pojazdów amerykańskich zarówno tych klasycznych jak i nowoczesnych, a imprezę odwiedzi około 70 tysięcy osób – dodaje Adam Rostalski, wiceprezes Fundacji American Cars Mania.

Cd. poniżej.

Pierwsza edycja eventu odbyła się w Miliczu (dolnośląskie). Następnie wydarzenie zostało przeniesione do Oleśnicy na byłe lotnisko wojskowe. Potem imprezę przeniesiono do Wrocławia na Stadion Miejski, gdzie była organizowana w latach 2021-2022.

Fot. gosiaherlfoto, D. Czapla.