Przetarg na rozbudowę ul. Hallera o drogę rowerową coraz bliżej rozstrzygnięcia.

Przetarg na rozbudowę ul. Hallera o drogę rowerową coraz bliżej rozstrzygnięcia.

9 lutego 2023 Wyłączono przez administrator

Trwa postępowanie przetargowe na rozbudowę ul. Hallera o infrastrukturę rowerową. To jeden z dwóch etapów zadania, jakim jest połączenie ul. Konnej z ul. Techników i ul. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. Zainteresowanych wykonaniem inwestycji jest 3 wykonawców. Jednocześnie w najbliższych dniach rozpocznie się budowa drogi rowerowej na ul. Gospodarczej, która połączy istniejące trasy biegnące z Doliny Trzech Stawów do Nikiszowca i Giszowca.

– Do tematu rowerów podchodzimy systemowo. Traktujemy je jako środek nie tylko rekreacji, ale też transportu. Dlatego poza rozwojem sieci wypożyczalni rowerów miejskich, stawiamy na rozbudowę dróg rowerowych, inwestując znaczne środki w tę infrastrukturę. W tym roku planujemy przystąpić do realizacji prawie 8 km nowych tras w ramach „Katowickiej Infrastruktury Rowerowej”, a także przygotować dokumentację projektową na kolejne 2,3 km. Łączna wartość tych zamierzeń to ponad 28 mln zł. Ponadto stale dbamy o bieżące utrzymanie wszystkich ścieżek i tras rowerowych oraz wykonujemy konieczne ich naprawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rozbudowa ul. Hallera – nowa inwestycja dla mieszkańców Dąbrówki Małej i Burowca

Jednym z wyczekiwanych połączeń rowerowych przez mieszkańców północno-wschodnich dzielnic Katowic jest połączenie ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. W jego pierwszym etapie powstanie nowa droga dla rowerów wzdłuż ul. Hallera od skrzyżowania z ul. Wandy w stronę al. Roździeńskiego – do ul. Pogodnej. Tam, odbije w stronę torów kolejowych i wzdłuż nich pobiegnie w kierunku al. Niepodległości. Łącznie to prawie 1,4 km trasy rowerowej. Zakres inwestycji nie ogranicza się jedynie do stworzenia dodatkowego pasa dla miłośników jednośladów. Z realizacji skorzystają też inni uczestnicy ruchu. Prace obejmują między innymi ciągi piesze przy ul. Hallera, przebudowę publicznych oraz indywidualnych zjazdów, wykonanie sygnalizacji świetlnej, przebudowę i rozbudowę oświetlenia drogowego.

W kolejnym etapie pracami zostanie objęta ul. Korczaka. Inwestycja będzie obejmować odcinek od rejonu skrzyżowania z ul. Wandy do okolic skrzyżowania z ul. Borki. Przetarg w tej sprawie planowany jest na pierwszą połowę br.

Wykonawca, z którym miejska spółka Katowickie Inwestycje S.A. podpisze umowę, będzie miał 12 miesięcy na wybudowanie tej infrastruktury. Zainteresowanych realizacją są 3 firmy. Ich oferty kształtują się na poziomie od ponad 5,4 mln zł do prawie 6,9 mln zł. Tymczasem budżet przewidziany na realizację rozbudowy ul. Hallera wynosi trochę ponad 5,6 mln zł. Jeśli analiza ofert zakończy się wyborem wykonawcy i podpisaniem przez obie strony umowy, to roboty budowlane powinny rozpocząć się w II kwartale tego roku.

Zjazd pod Rondo, Gospodarcza, Francuska i inne lokalizacje

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa drogi rowerowej na ul. Gospodarczej. – To 600 metrowy odcinek będący kontynuacją wybudowanej już drogi rowerowej, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech Stawów aż do włączenia w ul. Gospodarczą. Od strony wschodniej nowa infrastruktura połączy się z trasą biegnącą do ul. Szopienickiej w Nikiszowcu. Stamtąd będzie można przejechać aż do Giszowca, korzystając z odebranej pod koniec listopada trasy o długości 2,4 km – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. W związku z rozpoczęciem prac budowlanych od 26 stycznia wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, polegająca na odcinkowym zawężeniu jezdni do jednego pasa.

Przypomnijmy, że trwają odbiory zjazdu pod Rondo im. gen. Jerzego Ziętka oraz budowanej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Pułaskiego, na odcinku od ul. Szeptyckiego do ul. Sikorskiego. Wybrany został też wykonawca, który zajmie się budową drogi wzdłuż ul. Francuskiej od skrzyżowania z ul. Trzech Stawów do skrzyżowania z ul. Lotnisko. Ponadto rozpoczęły się prace projektowe dla połączenia od ul. Barbary do ul. Kościuszki, połączenia ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5, a także połączenia wzdłuż ul. Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Damrota.

Za WKS UM Katowice.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***