Tramwaje znów będą kursować.

Tramwaje znów będą kursować.

19 stycznia 2023 Wyłączono przez administrator

Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Z tramwajami, kursującymi również po Katowicach, jest pewien problem. Bytomianie i rudzianie mają powody do zadowolenia.

***

W najbliższy poniedziałek, 23 stycznia, tramwaje ponownie zaczną kursować wzdłuż ul. 3 Maja w Chorzowie. Będzie to linia 10, która połączy Rudę Śląską i Chorzów z Bytomiem.

Na powrót tramwajów linii 11, czyli tych jadących w stronę Katowic, trzeba będzie jeszcze poczekać ze względu na prowadzone w rejonie dawnej Huty Kościuszko prace inwestycyjne.

– Wykonawca prac modernizacyjnych na ul. 3 Maja dokończył inwestycję w zakresie tramwajowym, umożliwiając przywrócenie ruchu tramwajów na tym odcinku. Inne prace, prowadzone przy dawnej Hucie Kościuszko, skutkują wstrzymaniem ruchu między ul. Metalowców a chorzowskim Rynkiem, tym samym linia nr 11 nie kursuje. Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód–północ, które umożliwi tramwajom jadącym ul. 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia. I przeciwnie – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Mowa oczywiście o tramwajach linii 10, które rozpoczną kursowanie na ul. 3 Maja w najbliższy poniedziałek 23 stycznia. Połączenia będą realizowane w relacji Ruda Śląska Chebzie Pętla – Bytom Szkoła Medyczna.

Wznowienie ruchu na tym odcinku oznacza jednocześnie zawieszenie zastępczej komunikacji autobusowej T-11 i linii tramwajowej 56.

Przywrócenie ruchu tramwajowego w kierunku Katowic będzie można planować po przebudowie układu torowego od ul. Metalowców do estakady. Pasażerowie zyskają wtedy nowy komfort jazdy dzięki nowemu torowisku, ale również nowoczesną infrastrukturę przystankową z wyniesionymi peronami ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie.

Przystanek Metalowców zostanie przesunięty na południe w rejon pl. Powstańców Śląskich i zintegrowany z przystankiem autobusowym w kierunku Bytomia, a dzięki przejściu podziemnemu również z przystankiem autobusowym w stronę Katowic.

Szczegółowe informacje o opisywanych zmianach w ruchu tramwajowym zostały opublikowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego na stronie internetowej w zakładce Aktualności – Komunikaty.

Poniżej mapka połączeń obrazująca nową organizację ruchu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***