Jak żyć? Płynie rzeka pieniędzy na podstawowe wydatki.

Jak żyć? Płynie rzeka pieniędzy na podstawowe wydatki.

10 stycznia 2023 Wyłączono przez administrator

Jak żyć? To pytanie coraz bardziej aktualne. Sześcioosobowa rodzina wielopokoleniowa ze Śląska codziennie wydaje na przeżycie około 170 PLN. A do tych wydatków trzeba doliczyć kolejne, bez których funkcjonować nie sposób.

Rodzina naszej czytelniczki, pani Agnieszki z Bytomia to: ona, mąż, najstarsza córka z dwuletnią wnuczką, średnia córka i syn. Dwoje młodszych uczy się w szkole podstawowej.

Codzienne zakupy wyglądają w sposób zbliżony do siebie – żadnych fajerwerków.

Chleb dla wszystkich domowników to koszt rzędu 10 złotych. Tyle samo mniej więcej kosztuje dzienna porcja sera żółtego i wędliny oraz cztery serki homogenizowane.

Zielony ogórek kosztuje około 3 złote, dwa pomidory 4 złote, woda niegazowana dla dzieci to dzienny wydatek rzędu 5 złotych.

Z kolei na parówki w rodzinie naszej czytelniczki każdego dnia wydaje się około 9 złotych, cena jajek, które spożywają oni codziennie oscyluje w granicach 8 złotych.

Obiad, w zależności od potrawy jaką domownicy chcą spożyć w danym dniu, to wydatek pomiędzy 40 a 70 złotych.

Konieczne są też chusteczki nawilżane dla najmłodszych, które kosztują w granicach 5 złotych. Następnie mleko – około 3 złote. Płatki około 6 złotych.

Codzienne w domu tym kupuje się także jabłka i banany. Aby starczyło dla wszystkich, należy wydać w tym celu co najmniej 8 złotych.

Do tych wydatków dochodzą jeszcze inne. Są to comiesięczne rachunki za prąd i inne media. Rachunki za internet czy telefony komórkowe.

Za kosmetyki i środki czystości czy za ubrania – w przypadku dzieci, które rosną takie wydatki są częstsze niż w przypadku osób dorosłych.

No i w przypadku dzieci częściej też trzeba kupować różne leki. Czasami dochodzą opłaty związane z wycieczkami szkolnymi bądź wakacjami.

A przecież to nie wszystko.

Obecnie miesięczne doładowanie karty ŚKUP, w opcji umożliwiającej poruszanie się komunikacją miejską po całej aglomeracji, to wydatek w wysokości 175 złotych.

Aby przez cały miesiąc swobodnie podróżować pomiędzy dwoma śląskimi miastami należy zapłacić 149 złotych.

Dochody pani Agnieszki i jej najstarszej córki to po 500 plus na każde z dzieci, czyli razem 1500 zł. Do tego pensja małżonka, która wynosi około 2 tysięcy złotych miesięcznie.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***