
Jak żyć? Płynie rzeka pieniędzy na podstawowe wydatki.
10 stycznia 2023Jak żyć? To pytanie coraz bardziej aktualne. Sześcioosobowa rodzina wielopokoleniowa ze Śląska codziennie wydaje na przeżycie około 170 PLN. A do tych wydatków trzeba doliczyć kolejne, bez których funkcjonować nie sposób.
Rodzina naszej czytelniczki, pani Agnieszki z Bytomia to: ona, mąż, najstarsza córka z dwuletnią wnuczką, średnia córka i syn. Dwoje młodszych uczy się w szkole podstawowej.
Codzienne zakupy wyglądają w sposób zbliżony do siebie – żadnych fajerwerków.
Chleb dla wszystkich domowników to koszt rzędu 10 złotych. Tyle samo mniej więcej kosztuje dzienna porcja sera żółtego i wędliny oraz cztery serki homogenizowane.
Zielony ogórek kosztuje około 3 złote, dwa pomidory 4 złote, woda niegazowana dla dzieci to dzienny wydatek rzędu 5 złotych.
Z kolei na parówki w rodzinie naszej czytelniczki każdego dnia wydaje się około 9 złotych, cena jajek, które spożywają oni codziennie oscyluje w granicach 8 złotych.
Obiad, w zależności od potrawy jaką domownicy chcą spożyć w danym dniu, to wydatek pomiędzy 40 a 70 złotych.
Konieczne są też chusteczki nawilżane dla najmłodszych, które kosztują w granicach 5 złotych. Następnie mleko – około 3 złote. Płatki około 6 złotych.
Codzienne w domu tym kupuje się także jabłka i banany. Aby starczyło dla wszystkich, należy wydać w tym celu co najmniej 8 złotych.
Do tych wydatków dochodzą jeszcze inne. Są to comiesięczne rachunki za prąd i inne media. Rachunki za internet czy telefony komórkowe.
Za kosmetyki i środki czystości czy za ubrania – w przypadku dzieci, które rosną takie wydatki są częstsze niż w przypadku osób dorosłych.
No i w przypadku dzieci częściej też trzeba kupować różne leki. Czasami dochodzą opłaty związane z wycieczkami szkolnymi bądź wakacjami.
A przecież to nie wszystko.
Obecnie miesięczne doładowanie karty ŚKUP, w opcji umożliwiającej poruszanie się komunikacją miejską po całej aglomeracji, to wydatek w wysokości 175 złotych.
Aby przez cały miesiąc swobodnie podróżować pomiędzy dwoma śląskimi miastami należy zapłacić 149 złotych.
Dochody pani Agnieszki i jej najstarszej córki to po 500 plus na każde z dzieci, czyli razem 1500 zł. Do tego pensja małżonka, która wynosi około 2 tysięcy złotych miesięcznie.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***