Wielkie nazwiska w jury XXI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

Wielkie nazwiska w jury XXI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

18 listopada 2022 Wyłączono przez administrator

Festiwal rozpoczyna się już w poniedziałek w Katowicach.

***

Wtedy też swoją pracę rozpoczyna znakomite grono jurorskie, które oceni pięć spektakli konkursowych.

W tym roku to grono tworzyć będzie: artystka Katarzyna Kozyra, kuratorka i krytyczka sztuki Anna Maria Potocka, reżyser Lech Majewski, dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek i reżyser teatralny Rudolf Zioło.

Przed nami pięć wieczorów z poruszającą ważne problemy dramaturgią, a także przegląd najciekawszych spektakli teatru telewizji i słuchowisk radiowych.

Na większość spektakli konkursowych są jeszcze bilety.

W poniedziałek rozpoczyna się teatralna walka o Laur Konrada – główną nagrodę XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Pracę młodych reżyserów oceni znakomite jury.

Artystka Katarzyna Kozyra, kuratorka Anna Maria Potocka, reżyser Lech Majewski, dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek i reżyser teatralny Rudolf Zioło obejrzą razem z publicznością pięć spektakli. To najlepsze (zdaniem selekcjonerów festiwalu) sztuki wystawione w ciągu ostatnich dwóch sezonów przez młodych reżyserów, czyli takich, od których debiutu nie minęło 10 lat.

W tematyce wybranych spektakli przeważają wątki aktualne i autobiograficzne. Młodzi reżyserzy mówią w nich o obecnej sytuacji kobiet w Polsce i „czarnych marszach” („Maszyna” Jagody Szelc), mierzą się z własną, skomplikowaną tożsamością („Serce” Wiktora Bagińskiego czy „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” Michała Telegi) albo przyglądają się z dystansu wydarzeniu, jakim było odchodzenie Jana Pawła II („Śmierć Jana Pawła II” Jakuba Skrzywanka.

Do historii stosunków polsko-żydowskich odnosi się spektakl „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” Damiana Josefa Necia, grany do tego w jidysz.

Pula nagród w konkursie to 55 000 zł. Każdy z jurorów dysponować będzie 1/5 tej sumy, tj. 11 000 zł, którą przekaże – według własnego uznania – najlepszemu reżyserowi. Jurorzy ogłoszą swoje decyzje przed publicznością podczas finału festiwalu. Kto zdobędzie minimum trzy głosy, wyjedzie z Katowic z Laurem Konrada.

Swoje nagrody przyzna również publiczność.
To nie jedyny konkurs „Interpretacji”. Na osobnym przeglądzie oceniane będą spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe (do obejrzenia i posłuchania codziennie wczesnym popołudniem w Teatrze Bez Sceny).

Pula nagród w tych dwóch konkursach wynosi 20 000 zł.

Galę 26 listopada, podczas której poznamy laureatów „Interpretacji”, poprzedzi spektakl mistrzowski. Będzie to „Imagine”, najnowsze dzieło Krystiana Lupy.

Jego premiera odbyła się w kwietniu tego roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi.

„Imagine” to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Reżyser wraca w tym spektaklu do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hippisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.

Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie – 26 i 27 listopada na scenie Teatru Śląskiego.

Szczegółowy program festiwalu na stronie festiwal-interpretacje.pl

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za MOIK. Fot. Natalia Kabanow.