Stare atrakcje i nowe atrakcje. Świątecznie, bożonarodzeniowo i noworocznie.

Stare atrakcje i nowe atrakcje. Świątecznie, bożonarodzeniowo i noworocznie.

4 listopada 2022 Wyłącz przez administrator

Wiadomo już, że mimo wprowadzonych w Katowicach oszczędności, tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy się odbędzie. Trwać ma od 18 listopada do 8 stycznia. Będzie tam atrakcja, jakiej do tej pory nie było.

***

– Katowicki jarmark bożonarodzeniowy to już tradycja, dlatego mimo wdrażanych oszczędności nie wyobrażamy sobie, by nie było go wcale – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To atrakcja, z której korzystają nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej Metropolii.

Prezydent też zdradza jaka będzie nowa jarmarkowa atrakcja:

– W tym roku dodatkowa atrakcją jarmarku będzie mini park świateł. Będzie to ogrodzony teren z rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi. Dzięki temu, że oświetlenie jest LED-owe koszt zużycia prądu jest niewielki.

II

Na płycie katowickiego Rynku już zaczęły pojawiać się charakterystyczne domki, w których zlokalizowane będą stoiska. W tym roku będzie ich 80.

Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów. W tym roku znajdziemy przede wszystkim wyroby artystyczne i rękodzielnicze, które doskonale sprawdzą się jako świąteczne podarunki dla najbliższych jak również dekoracja domu i wigilijnego stołu.
Pojawią się m.in.: świąteczne ozdoby, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów.

III

Wizyta na katowickim jarmarku będzie okazją, by kupić bombki szklane z częstochowskiej manufaktury, a także ceramiczne kwiatki, bombki i grzybki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie obejdzie się bez pyszności. Zarówno tych słodkich, jak i słonych, do jedzenia czy picia.

Dodatkowo na jarmarku pojawi się tak zwana Strefa Ukraińska – Lwów. Będzie to 5 domków, w których znajdziemy taki asortyment jak: ręcznie robiona biżuteria z koralików, ceramika, magnesy, skóry, ręcznie robione zabawki, szklane świeczniki,  ozdoby choinkowe wykonane ze szkła.

IV

Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego

Oprócz wiktoriańskiej karuzeli, bożonarodzeniowej szopki wykonanej ze słomy czy drewnianego pociągu, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek, pojawi się także bajkowa wioska, tj. drewniane domki ze specjalnie zaprojektowanymi, unikatowymi sceneriami.

Zobaczyć w nich będzie można: zespół św. Mikołaja śpiewający i grający na instrumentach, śpiewającego, ołowianego żołnierzyka, chór aniołków, chatkę trolli i skrzatów, warsztat stolarski elfów, czy sklep z misiami.

– Sam jarmark, to nie tylko możliwość zrobienia przedświątecznych zakupów, ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Na terenie Jarmarku znajdować się będzie scena, na której występować będą artyści na żywo. Będą to nie tylko koncerty, ale także przeróżne pokazy – uzupełnia Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji.

V

Na przejażdżkę dookoła jarmarku zabierze nas polarny ekspres – elektryczna kolejka, która będzie woziła dzieci po terenie wydarzenia.
Pojawi się także Mini Park Świateł, czyli teren o wymiarach 14 na 14 metrów z rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi.

Natomiast na placu Teatralnym, podobnie jak w ubiegłym roku, stanie koło widokowe – tzw. młyńskie koło. Będzie ono dostępne od 18 listopada do 26 lutego.

VI

Lodowisko

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach czekać będzie lodowisko. Sezonowa tafla, której montaż rozpoczął się na początku listopada, zostanie uruchomiona od piątku 18 listopada.

Lodowisko w tym roku będzie miało wymiary 10 na 40 metrów i zlokalizowane zostanie na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek.

– Podobnie jak w latach poprzednich będziemy udostępniać lodowisko bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu będzie działała płatna wypożyczalnia łyżew. Lodowisko planujemy utrzymać do końca lutego, chyba, że warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice.

Lodowisko będzie czynne codziennie w godzinach 8.00-20.00.

VII

Harmonogram jarmarku (termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie):

18.11.2021 r. (piątek) OTWARCIE JARMARKU
06.12.2022r. – spotkanie ze Św. Mikołajem
09.12.2022r. – Parada Mikołajkowa
31.12.2022r. – Pożegnanie Starego Roku i powitanie Nowego Roku – zabawa z DJ-em
8.01.2023 r. (niedziela) ZAKOŃCZENIE JARMARKU

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice.