Prezydent miasta zwraca się do mieszkańców z apelem – Katowice szykują się na ewentualność zagrożenia radioaktywnego.

Prezydent miasta zwraca się do mieszkańców z apelem – Katowice szykują się na ewentualność zagrożenia radioaktywnego.

5 listopada 2022 Wyłączono przez administrator

Trzeba zrobić, co tylko się da, by przygotować się na ewentualne zagrożenie związane z konfliktem na Wschodzie. Katowice dysponują ponad 390 tys. tabletkami jodku potasu. Przygotowano 46 miejsc ich dystrybucji. Prezydent miasta zwraca się do mieszkańców z apelem.

***

Dystrybucja tabletek jest standardową procedurą, przewidzianą w przepisach prawa i stosowaną na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie, np. awarii elektrowni jądrowej (będącej skutkiem działań wojennych w Ukrainie).

II

Należy zaznaczyć, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w ciągłej gotowości.

Tymczasem władze Katowic uspokajają i apelują: nie należy brać tabletek na własną rękę!

Osobom chorym przewlekle rekomenduje się wcześniejsze konsultacje z lekarzem specjalistą – w zakresie ewentualnego przyjęcia jodku potasu.

III

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele pytań, czy w Polsce należy przyjmować preparaty jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy w związku z wydarzeniami w Ukrainie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie nie.

Poziom promieniowania w Polsce i w Europie nie uległ zwiększeniu.

– Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. Wiemy, że mieszkańcy mają w tym zakresie wiele pytań, dlatego uruchamiamy specjalną zakładkę z informacjami na naszej stronie internetowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

IV

Prezydent miasta dodaje, że służby miejskie są w gotowości, by w razie konieczności rozpocząć dystrybucję, gdyż wcześniejsze jej rozpoczęcie nie uzyskało akceptacji służb państwowych.

– Szczególnie ważne jest dzisiaj skontrolowanie swojego stanu zdrowia i bezwzględna konsultacja w przypadku chorób przewlekłych. Apeluję do naszych mieszkańców, by sprawdzili u swojego specjalisty kwestię ewentualnego przyjęcia tabletek – mówi prezydent.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że z opinii lekarzy i naukowców wynika jednoznacznie, że nie należy na własną rękę stosować preparatów z jodkiem czy też płynu Lugola.

V

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej stoją na stanowisku, że profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych jest nierekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne.

Te niekorzystne skutki to np.: ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy – w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia;
preparaty takie jak płyn Lugola mogą dodatkowo powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha, biegunka);
podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła;
w przypadku objawów uogólnionej alergii na jod, mogą pojawić się także objawy ogólne (gorączka), a także objawy ze strony skóry (wysypka, świąd, trądzik jodowy);
preparaty zawierające duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane u kobiet ciężarnych i karmiących.

VI

– Przyjmowanie preparatów jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy jest uzasadnione w przypadku osób przebywających na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym, w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. – Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego.

W naszym kraju prowadzony jest ciągły monitoring poziomu promieniowania w atmosferze – przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

VII

W przypadku wystąpienia zagrożenia wszystkie media, a także środki komunikacyjne, którymi dysponuje Urząd Miasta Katowice będą jak najszybciej przekazywały informację o rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu.

– Mieszkańcy Katowic będą korzystać z 46 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu, które będziemy uruchamiać w szkołach podstawowych. Ich lista znajduje się na stronie www.katowice.eu/jodekpotasu – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

Na stronie tej znajdziemy również broszurę informacyjną w zakresie profilaktyki jodowej, a także ulotkę produktu jakim jest jodek potasu, tj. kwestie dawkowania, ostrzeżenia i środki ostrożności, przeciwskazania, a także FAQ – listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice. Fot. Wikimedia.