Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wsparła Katowice.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wsparła Katowice.

25 listopada 2022 Wyłącz przez administrator

Dla miasta to ważna pomoc. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wsparła Katowice. Miliony z funduszu na rzecz dzieci na pomoc w integracji społeczności ukraińskiej.

***

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomoże Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Na ten cel miasto otrzyma 46 mln zł. W działania zostaną włączone miejskie jednostki i organizacje samorządowe.

– Szczególną troską oczywiście obejmiemy tych najmłodszych. Każde dziecko, które przekroczyło granicę, w jakiś sposób doświadczyło koszmaru wojny i przemocy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

2

Jak dodaje, dzięki tym środkom będą realizowane zarówno „projekty miękkie”, jak np. pikniki integracyjne, zajęcia dla dzieci czy dorosłych, ale i konkretne inwestycje.

– Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach: ochrona dziecka, zdrowie, mycie i żywienie, edukacja, rozwój i uczestnictwo młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UMK.

Program zakłada między innymi organizację zajęć międzykulturowych o charakterze integracyjnym, stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie 13 oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę.

3

Ważnym obszarem realizacji wspólnych projektów jest edukacja. Dzisiaj w katowickich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 2,6 tys. młodych Ukraińców. Wśród projektów finansowanych przez ONZ będzie nauka języka polskiego.

Przewidziano wiele innych projektów, które mają na celu integrację młodych ludzi i będą tym samym adresowane także do polskich uczniów. ONZ dofinansuje doposażenie obiektów sportowych w sprzęt sportowy czy szkół w sprzęt informatyczny.

Wśród projektów będzie rozszerzenie nauki gry w szachy i wzbogacenie oferty w ramach zajęć wakacyjnych i podczas ferii zimowych.

4

Warto przypomnieć, że działania na rzecz Ukrainy Katowice realizują od pierwszych dni ataku Rosji na ten kraj. W kulminacyjnym momencie, według raportu Unii Metropolii Polskich, w Katowicach przebywało ok. 90 tys. obywateli Ukrainy, w tym 19 tys. dzieci.

Aktualnie wg. szacunków w Katowicach przebywa około 20 – 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Udzielona do tej pory pomoc, którą można wyliczyć w złotówkach to ponad 44 mln zł.

Środki pochodziły głównie z budżetu miasta, budżetu państwa, GZM oraz od licznych darczyńców.

5

Od 15 marca do 21 listopada do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach wpłynęło ponad 14 tysięcy zawiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy. W katowickich szkołach i przedszkolach uczy się dzisiaj ponad 2,6 tys. obywateli Ukrainy.

Według ostatniego raportu „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” stworzonego przez NBP wynika, że połowa ankietowanych chce wrócić do swojego kraju, ale 26% z nich chce zostać w Katowicach.

Opis fot. poniżej.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Film poniżej (nas nieco zszokował).

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice. Na zdjęciu: uchodźcy oczekujący na nadanie numeru PESEL w Katowicach.