Opublikowano wizerunki dwóch podejrzanych.

Opublikowano wizerunki dwóch podejrzanych.

24 listopada 2022 Wyłączono przez administrator

Jeden rzekomo „w ramach supertajnej akcji policyjnej” miał ukraść 22 tys. zł seniorce z Siemianowic Śląskich. Drugi zaś bezkarnie miał wynieść aż trzy flakony drogich perfum z Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach.

***

Zaczniemy od sprawy siemianowickiej, gdyż ona bulwersuje szczególnie. Przestępcy jednak za nic mają to, że starszych ludzi okradają z oszczędności całego życia, żerując na ich naiwności. A wręcz wybierając sobie na ofiary właśnie osoby w podeszłym wieku, licząc na ich łatwowierność.

Do tego obrzydliwego czynu doszło w lipcu. Ofiarą oszustów padła 81-letnia siemianowiczanka.

Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta i wypytywał kobietę o pieniądze i biżuterię. Fałszywy policjant ostrzegł seniorkę przed tym, że może zostać okradziona przez grupę złodziei, którzy ją obserwują.

Seniorka była ostrożna w rozmowie, jednak manipulacja oszusta była tak skuteczna, że uległa jego słowom i zgodziła się przekazać swoje oszczędności w wysokości 22 tysięcy złotych.

Oszust poinstruował ją, że do mieszkania przyjdzie osoba, która odbierze pieniądze. Zgodnie z ustaleniami w mieszkaniu 81-latki pojawił się jakiś mężczyzna.

Odebrał od niej kopertę z oszczędnościami.

Miał około 30 lat, był szczupłej budowy ciała, włosy miał ciemne, krótko ostrzyżone, z zarostem na twarzy i mówił poprawną polszczyzną. W trakcie śledztwa uzyskano zapis z monitoringu, na którym został zarejestrowany mężczyzna współpracujący z fałszywym policjantem.

Zdjęcia oszusta w linku do policyjnej strony, który podajemy poniżej. Jego wizerunek jest dosyć dobrej jakości.

Kolejny uwieczniony złodziej w październiku dokonał kradzieży ze sklepu kosmetycznego znajdującego się w Centrum Handlowym 3 Stawy. Człowiek ten wyniósł ze sklepu trzy flakony perfum o łącznej wartości 1,3 tys. zł.

Następnie opuścił teren centrum handlowego, nie niepokojony przez nikogo. Zdjęcia podejrzanego na kolejnej stronie policyjnej. Jego również z łatwością można rozpoznać.

Podejrzany o oszukanie 81-letniej kobiety:
https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/348668,Poszukujemy-mezczyzny-ktory-odbieral-pieniadze-od-seniorki-w-imieniu-falszywego-.html

Podejrzany o kradzież perfum:
https://katowice.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/348789,Ukradl-perfumy-w-drogerii-czy-rozpoznajesz.html

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Film poniżej (nas nieco zszokował).

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***