Coraz większy zasięg katowickich autobusów elektrycznych.

Coraz większy zasięg katowickich autobusów elektrycznych.

25 listopada 2022 Wyłączono przez administrator

Autobusowe ładowarki staną w różnych częściach miasta.

***

Kolejna stacja ładowania autobusów elektrycznych ma stanąć na os. Tysiąclecia w Katowicach. Dzięki montażowi nowych stacji ładowania zasięg autobusów elektrycznych w Katowicach znacznie się powiększy.

– Regularnie inwestujemy w nowoczesny tabor – w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. To inwestycje, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Będzie to stacja szybkiego ładowania autobusów elektrycznych na terenie pętli autobusowej przy ulicy Tysiąclecia w Katowicach. Korzystać z niej będą te autobusy elektryczne, które mogą być ładowane za pomocą odwróconego pantografu, tj. opuszczanego na pojazd.

W katowickim PKM-ie jest 20 takich pojazdów z napędem elektrycznym.

Pierwsze autobusy z napędem elektrycznym pojawiły się w Katowicach w 2019 roku. Obecnie obsługują one najczęściej linie 9, 10, 12, 297, 910.
Oprócz zakupu kolejnych pojazdów miasto przygotowuje się również do rozwoju sieci ładowania autobusów elektrycznych. W tej chwili jedyna taka znajduje się w zajezdni PKM przy ul. Mickiewicza.

Oznacza to, że autobusy elektryczne, aby móc naładować baterię, muszą w odpowiednim czasie wrócić do bazy. Bardziej rozbudowany system ładowarek elektrycznych pozwoli na ładowanie ich w innych miejscach, przez co będzie można poszerzać obszar ich obsługi.

– Zwiększenie ilości ładowarek pozwoli na lepsze wykorzystanie pojazdów, a także na dalsze zakupy pojazdów zeroemisyjnych, które będzie można wykorzystać na większej ilości linii – mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Inwestycje w autobusy elektryczne pozwalają na zmniejszenie emisji m.in. dwutlenku węgla do atmosfery, co ma wpływ na jakość powietrza. Dotychczas PKM Katowice zainwestował prawie 50 mln złotych w bardziej ekologiczne pojazdy i przeznaczoną im infrastrukturę.

Koszt samych ładowarek dla autobusów elektrycznych to ok. 2 mln zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt kabli, niezbędnych do wykonania prac ziemnych itp.

Kolejne 43 mln będą kosztować 22 autobusy hybrydowe, które niedługo pojawią się na ulicach Katowic.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Film poniżej (nas nieco zszokował).

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***