Zawdzięczamy jej technologie laserowe.

Zawdzięczamy jej technologie laserowe.

29 października 2022 Wyłącz przez administrator

Donna Strickland, laureatka nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2018 r., przez kilka dni gościła w Katowicach i Chorzowie. Na Uniwersytecie Śląskim miała cykl spotkań i wykładów – o nauce. I o roli kobiet w nauce oraz edukacji.

***

Od 24 do 27 października 2022 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego była prof. Donna Strickland – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku. W trakcie swojego pobytu badaczka uczestniczyła w licznych spotkaniach oraz wygłaszała wykłady, podczas których przybliżała swoją pracę naukową, jak również poruszała kwestię współczesnej edukacji i roli kobiet w nauce.

Cd. poniżej

W poniedziałek 24 października Kanadyjka uczestniczyła w spotkaniu z władzami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Następnie wygłosiła wykład noblowski w auli Wydziału Humanistycznego UŚ.

Nazajutrz prof. Strickland odwiedziła chorzowski kampus Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, gdzie została przywitana przez władze wydziału. Tamże wygłosiła wykład „Badanie wieloczęstotliwościowych widm ramanowskich”. Po wystąpieniu fizyczka zwiedziła wydziałowe laboratoria.

W środę noblistka wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Trendy w nauce i edukacji”, który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

Ostatniego dnia, w czwartek, fizyczka była gościem spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych, które poświęcone było roli kobiet w nauce.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Na zdjęciu: Prof. Donna Strickland na tle muralu upamiętniającego Marię Goeppert-Mayer – urodzoną w Katowicach laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 roku

W op. o mat. pras. UŚ. Fot. Małgorzata Dymowska.