Nie tylko ten wielki, również i ten mniejszy – zmienia Katowice zgodnie z wolą mieszkańców.

Nie tylko ten wielki, również i ten mniejszy – zmienia Katowice zgodnie z wolą mieszkańców.

21 września 2022 Wyłączono przez administrator

Chodzi oczywiście o zielony budżet obywatelski. To już kolejny rok, kiedy obok projektów zgłoszonych w ramach większego budżetu obywatelskiego osobno głosujemy na projekty zielone.

Tegoroczna edycja jest trzecią. Zgłoszono 222 projekty. 31 sierpnia zakończył się etap weryfikacji merytorycznej. Pozytywnie oceniono 146 projektów.

Przed nami ostatni etap konsultacji społecznych. W ten sposób wyłonione zostaną projekty przeznaczone do realizacji w 2023 roku.

– Mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują w swoim najbliższym otoczeniu. Jeszcze kilka lat temu docierały do mnie ich głosy, że nasz budżet obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać zgłaszanie projektów zielonych. Dwa lata temu uznałem, że warto podjąć działanie w tym kierunku i stworzyliśmy zielony budżet – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak dodaje: – Dwie pierwsze edycje pokazały, że mieszkańcy naszego miasta mają wiele świetnych pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Jednak tegoroczna, trzecia już edycja, okazała się pod tym względem rekordowa!

Przeważająca liczba wniosków dotyczy urozmaicenia zieleni miejskiej poprzez nowe nasadzenia krzewów i drzew (np. przy ul. Mikołowskiej, na ul. Kruczej czy bulwarach Rawy w Zawodziu), sadzenie żywopłotów, rewitalizację skwerów oraz parków, tworzenie łąk kwietnych i pielęgnację terenów trawiastych czy zagospodarowanie przestrzeni przy ciągach komunikacyjnych. Tematy zgłaszane przez mieszkańców obejmowały również stworzenie ogrodów sensorycznych oraz nowych zielonych stref relaksu.

Proponowano również cykle warsztatów i zajęcia praktyczne odbywające się w szkołach oraz filiach miejskich domów kultury.

Dotyczą one poszerzania wiedzy w zakresie zero waste, podniesienia świadomości ekologicznej, a także opieki nad ptakami i owadami. Niekiedy oparte są o metodę nauczania za pomocą grywalizacji, a więc z wykorzystaniem np. gier planszowych o tematyce ekologicznej.

Te projekty, które pozytywnie przejdą przez konsultacje społeczne, czeka jeszcze ocena specjalnego zespołu. Jego zadaniem będzie wybór tych, które najlepiej korespondują z innymi działaniami miasta.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

ABSOLUTNA REWELACJA – OLEJEK DOBRY NA WSZYSTKO – WIĘCEJ? KLIKNIJ A SIĘ DOWIESZ

***

Za WKS UM Katowice.