Dziś i jutro Festiwal Miast Partnerskich w Katowicach.

Dziś i jutro Festiwal Miast Partnerskich w Katowicach.

16 września 2022 Wyłącz przez administrator

Chleb, miód i wino na Zadolu. Sporo muzyki, kultury czy regionalnych potraw.

***

– W Katowicach partnerstwo miast postrzegamy jako platformę nawiązywania i pielęgnowania ważnych międzynarodowych kontaktów. To przekłada się np. na wymianę uczniów pomiędzy szkołami z naszych miast czy realizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowice mają zawiązane partnerstwa z dziesięcioma miastami, a dodatkowo nawiązaliśmy relacje ze Lwowem i Buczą. To ukraińskie miasta, które w ostatnich miesiącach oczywiście mocno wspieramy – dodaje prezydent.

Dziś i jutro (16-17 września) w amfiteatrze katowickiego parku Zadole przy ulicy Wczasowej 8-10, odbywa się II edycja Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb”. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni przedstawiciele nie tylko miast partnerskich Katowic ale również różnych religii, konsulowie generalni i honorowi, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, szkoły gastronomiczne, rzemieślnicy, ludzie kultury i oczywiście mieszkańcy Katowic.

Celem projektu jest pokazanie różnorodności i zarazem wspólnoty kultur, narodów i wyznań. Posłużą do tego panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, a także prezentacje tradycyjnie wytwarzanego chleba, miodu, wina oraz regionalnych potraw.

Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00. Kolejne panele dyskusyjne będą przeplatane występami muzycznymi inspirowanymi kulturami różnych narodów w wykonaniu zespołu Vołosi.

Wyjątkowym elementem wydarzenia będzie również czytanie fragmentów książki Hanny Krall pt.: „Synapsy Marii H.” przez Olgierda Łukaszewicza (zaplanowane na godz. 16.00).

W sobotę wydarzenia związane z Festiwalem rozpoczną się o godz. 12.00. Tego dnia panele dyskusyjne oraz pokaz gotowania będą przeplatane występami zespołu Marcin Wyrostek Trio.

Ciekawą propozycją jest nauka gry petanque i turniej petanque (popularna francuska gra w kule). Jutro odbędzie się również wystawa prac malarki Małgorzaty Płonki i rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego.
Dwudniową imprezę prowadzą: Marek Szołtysek – dziennikarz, znawca kuchni i kultury śląskiej oraz Grzegorz Płonka – artysta muzyk, popularyzator kultury śląskiej.

Zwieńczeniem dzisiejszego dnia Festiwalu będzie uroczyste odsłonięcie muralu miast partnerskich, który tym samym dołącza do szlaku katowickich murali. Symbol międzynarodowej współpracy i przyjaźni, pojawił się we wrześniu przy ulicy Katowickiej 43a.

Obraz przedstawia ikony miast partnerskich, znajdziemy tu kolońską katedrę, dworzec kolejowy w Groningen czy zabytkowy amfiteatr w chorwackim mieście Pula. Jest też katowicki Spodek.

Na mural składają się również nazwy miast partnerskich Katowic, do których dołączono również Lwów i Buczę – a więc miasta, z którymi w ostatnim czasie Katowice nawiązały współpracę.

Uroczyste zakończenie prac, w którym udział wezmą goście z miast partnerskich, odbędzie się właśnie dziś o godzinie 19.00.

Autorem projektu jest Łukasz Zasadni, autor i współautor wielu wielkoformatowych dzieł zdobiących Katowickie budynki, m.in.: muralu przedstawiającego Krystynę Bochenek (Wojewódzka 48) czy muralu przedstawiającego Kazimierza Kutza, inspirowanego twórczością Erwina Sówki (Wypoczynkowa 3). Realizacji muralu towarzyszą integracyjne warsztaty graffiti, w których udział wezmą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka.

Pierwsza formalna umowa o współpracy na zasadzie miast partnerskich została zawarta z miastem Mobile (USA) w 1990 roku. W latach 90. sformalizowano także współpracę z miastami: Kolonia, Groningen czy Saint-Étienne. W chwili obecnej Katowice współpracują z kilkunastoma partnerami zza granicy.

Każda współpraca ma swój własny niepowtarzalny charakter. Obecnie miasta partnerskie Katowic to: Groningen, Kolonia, Koszyce, Miszkolc, Mobile, Opawa, Ostrawa, Pula-Pola, Saint-Etienne, Shenyang.

W katowickiej Ligocie, pomiędzy ul. Koszalińskiej, Słupskiej i Świdnickiej, znajduje się plac Miast Partnerskich. Wśród zielni i ławek do wypoczynku posadowiono granitowy globus, wskazujący kierunki i odległości do miast partnerskich, a także postumenty oraz drzewa je symbolizujące.

Warto również zauważyć nazwy takich ulicy, jak: Kolońska, Lwowska, Opawska, Ostrawska czy Saint-Etienne, a także Plac Przyjaciół z Miszkolca oraz Dom Miasta Saint-Etienne, których obecność w przestrzeni miejskiej również podkreśla znaczenie partnerskich relacji jakie łączą Katowice ze swoimi miastami siostrzanymi.

Na fot. u góry: ubiegłoroczne stoisko Kolonii – cieszyło się sporym zainteresowaniem. U dołu – mural.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

ABSOLUTNA REWELACJA – OLEJEK DOBRY NA WSZYSTKO – WIĘCEJ? KLIKNIJ A SIĘ DOWIESZ

***

Za WKS UM Katowice.