Nowe przystanki kolejowe w Katowicach to wygoda dla tysięcy mieszkańców.

Nowe przystanki kolejowe w Katowicach to wygoda dla tysięcy mieszkańców.

6 sierpnia 2022 Wyłączono przez administrator

Są już pieniądze, jest przetarg i bliski termin realizacji.

***

Dostęp do kolei będą mieć mieszkańcy południowych dzielnic Katowic. Nowe przystanki Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie Saska będą zbudowane na linii 142 Katowice Ligota – Tychy w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na projekt i budowę przystanków. Wartość zadania to ponad 9 mln zł netto.

Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic: Ochojca, Murcek, Kostuchny i Podlesia w ten sposób zyskają lepszy dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłoszono przetargi na projekt i budowę 4 nowych przystanków w Katowicach w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Perony będą jednokrawędziowe, a każdy z nich zostanie wyposażony w wiaty i oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią oznakowanie i tablice informacyjne.

Z możliwości podróży pociągiem skorzystają pasażerowie, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Wygodę poruszania zapewnią pochylnie. Przewidziano też ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą.
Wartość inwestycji to ponad 9 mln zł netto. Zadanie jest planowane do realizacji w latach 2022 – 2023.

Obecnie linia 142 stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i wykorzystywana jest dla ruchu towarowego. Na czas przebudowy odcinka od Będzina do Katowic Piotrowic, linia ta będzie mogła być wykorzystywana także przez pociągi pasażerskie, co zapewni mieszkańcom dojazd do centrum Katowic i Tychów oraz w południowe regiony woj. śląskiego.

Ponadto, modernizacja trasy 142 Katowice Ligota – Katowice Murcki – Tychy zaplanowana jest do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Dzięki przebudowie, po ponad 30 latach możliwe będzie uruchomienie stałych połączeń pasażerskich tą linią.

***

ABSOLUTNA REWELACJA – SPRAWDZILIŚMY

KONOPIE DOSTĘPNE LEGALNIE

WIĘCEJ – KLIKNIJ OBRAZEK

 

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Źródło: PKP PLK. Fot. Patryk Farana, KŚ.