Do samorządów w woj. śląskim trafić ma 5 mld euro.

Do samorządów w woj. śląskim trafić ma 5 mld euro.

13 lipca 2022 Wyłączono przez administrator

Premier złożył bardzo ważną deklarację.

***

Ta ważna deklaracja padła podczas Konwentu Samorządowego zorganizowanego na Stadionie Śląskim. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się tam z przedstawicielami samorządów.

Jak stwierdził premier, na rozwój gospodarczy i transformację energetyczną Polska otrzyma z Unii Europejskiej 76 mld euro. Z tego 5 mld euro trafić ma do woj. śląskiego.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Żyjemy w czasach przełomu. Rosyjska agresja za naszą wschodnią granicą wymusza zmiany geopolityczne i gospodarcze na najbliższe lata.
Bezpieczeństwo i przywrócenie pokoju to kwestie najważniejsze, ale mamy obowiązek myśleć o przyszłości, dlatego zdajemy sobie sprawę jak istotna jest transformacja energetyczna.

Środki unijne będą wspierały rozwój gospodarczy Polski, dlatego tak ważna jest współpraca z samorządami. W skali kraju to 76 mld euro, z czego do województwa śląskiego trafi ponad 5 mld euro.

Realizacja polityki klimatycznej jest ważna, ale nie może odbywać się kosztem śląskich rodzin. Jestem przekonany, że środki poprawią infrastrukturę środowiskową, drogową, zwiększą szansę na przyciągnięcie inwestorów i kompetencje pracowników.

Wierzę, że sprawiedliwa transformacja przyczyni się do tego, by Śląsk stał się jeszcze lepszym miejscem do życia”.

W ramach funduszy europejskich do Polski trafi 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. O ich wykorzystaniu mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Minister wspomniał również o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowym rozwiązaniu, które w dużej mierze dotyczy właśnie województwa śląskiego i ma służyć łagodzeniu skutków transformacji. W ramach tego funduszu do Polski trafi 3,8 mld euro.

„To wielki sukces polskiego rządu i wielki dzień dla Śląska. 350 mld zł trafi do Polski w ramach umowy partnerstwa, z czego ponad 20 mld zł to środki właśnie dla województwa śląskiego. Chcemy, by samorządy mogły decydować, na co te środki przeznaczyć, bo one powinny pracować na przyszłość kolejnych pokoleń” – stwierdził minister Puda.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***