Padł zielony rekord: to największa jak dotąd liczba projektów zgłoszonych przez mieszkańców Katowic w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Padł zielony rekord: to największa jak dotąd liczba projektów zgłoszonych przez mieszkańców Katowic w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

29 czerwca 2022 Wyłączono przez administrator

***

Aż 222 pomysły zgłosili katowiczanie w ramach trzeciej edycji Zielonego Budżetu. To rekordowy wynik.

Właśnie zakończył się etap formalnej weryfikacji zgłoszonych propozycji. Te wnioski, które go przeszły, zostaną teraz poddane weryfikacji merytorycznej, która zakończy się 31 sierpnia.

– Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Widać to po budżecie obywatelskim i widać to po Zielonym Budżecie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszy też, że po raz pierwszy mieszkańcy zgłosili zadania dla wszystkich 22 dzielnic naszego miasta.

Ludzie wykazali się dużą kreatywnością i zaproponowali sporo ciekawych projektów. Do takich z pewnością zaliczyć można pomysł na stworzenie zielonego labiryntu z żywopłotu, ze „skarbem” w postaci donicy z kwiatami, który miałby powstać na terenie zielonym naprzeciwko Centrum Przesiadkowego w Zawodziu.

Pojawił się pomysł na zakup przenośnych donic miejskich z drzewkami, krzewami, kwiatami – do ustawienia tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew bezpośrednio w gruncie, np. na placu Żołnierza Polskiego, rynku w Murckach czy na placu Wyzwolenia w Nikiszowcu.

Termin nadsyłania propozycji upłynął 15 czerwca. W tym roku po raz pierwszy możliwe to było jedynie drogą elektroniczną.

Padł rekord. Co więcej większość z 222 pomysłów sporządzona była prawidłowo.

– Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, sześć zweryfikowaliśmy negatywnie – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. – Najczęściej przyczyną odrzucenia wniosku był brak wskazania działek na których zadanie miałoby być realizowane, pomimo wezwania do uzupełnienia niekompletnego wniosku. Zdarzało się też, że wnioskodawca zgłaszał wniosek dotyczący innej dzielnicy niż ta, w której mieszka – o ile nie był to projekt ogólnomiejski, to było to sprzeczne z zasadami Zielonego Budżetu – wyjaśnia naczelnik.

Na 222 projekty 40 ma charakter ogólnomiejski. Najwięcej pomysłów (po 15) zgłosili mieszkańcy Śródmieścia i Ligoty-Panewnik.

216 pozytywnie ocenionych wniosków przekazane zostanie do weryfikacji merytorycznej. Realizacja wszystkich przekroczyłaby wartość Zielonego Budżetu.

W sumie mają one wartość 10 mln zł. Na realizację wybranych projektów przeznaczona zostanie kwota 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

Za WKS UM Katowice.