Minimetropolia. Na 100 metrach kw. zbudowane zostanie małe miasto ze specjalnie w tym celu dostarczonych elementów.

Minimetropolia. Na 100 metrach kw. zbudowane zostanie małe miasto ze specjalnie w tym celu dostarczonych elementów.

17 czerwca 2022 Wyłącz przez administrator

Obok łąka, którą każdy będzie mógł zabrać ze sobą.
Ten niezwykły projekt powstanie w okolicach biblioteki uniwersyteckiej w Katowicach a do udziału w nim zaproszeni są wszyscy.

***

Projekt skierowany jest do mieszkańców naszej aglomeracji. Przygotowuje go Metropolia GZM z okazji Światowego Forum Miejskiego (WUF), które wkrótce rozpocznie się w Katowicach.

Strefa Metrolab będzie działać w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach od 26 do 30 czerwca. Będzie tętnić życiem każdego dnia, od godziny 10:00 do 21:00.

W bogatym programie przygotowano wydarzenia, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. W strefie będzie działać Metrolab Cafe, która będzie serwować kawę i herbatę zwiedzającym.

Metrolab jest otwarty dla każdego. Nie są wymagane żadne akredytacje ani wcześniejsze zgłoszenia.

Wybudujesz miasto i zasiejesz łąkę kwietną

W niedzielę 26 czerwca, pierwszego dnia obrad WUF, dorośli i dzieci będą wspólnie budować miasto na 100 metrach kwadratowych, używając specjalnie zaprojektowanych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych.

Codziennie eksperci będą tłumaczyć, jakie korzyści dla człowieka i przyrody niosą łąki kwietne. Poznamy zasady ich wysiewu i utrzymania.

Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w specjalnym pojemniku i zabrać ją do domu.

Wycieczki miejskie po Metropolii

Każdego dnia dla chętnych będą organizowane wycieczki krajoznawcze po ciekawych miejscach w Metropolii. Celem nie będą jednak znane turystyczne „wizytówki”.

Architekci oraz publicyści zabiorą nas do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość. „Bytom od zadka”, „Nieznana historia architektury Śląska”, „Zapomniane Zagłębie” oraz „Spacer po awangardowych Tychach”, to tematy wycieczek.

Spotkania, warsztaty i debaty o mieście

Przez pięć dni, od rana do wieczora Metrolab będzie strefą inspiracji, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań w tkance miejskiej.

Gil Peñalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich, będzie mówić o zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej.

Odbędą się też debaty, dotyczące m.in. procesów metropolizacji, współmieszkalnictwa oraz rozwoju mikroturystyki w dużych organizmach miejskich.

Uczestnicy warsztatów będą rozwiązywać problemy związane z budowaniem miast, kreowaniem w ich przestrzeni tzw. miast 15-minutowych. To modny obecnie pomysł, by tak organizować przestrzeń miejską, by pieszy miał dostęp do wszystkich podstawowych usług jak np. sklepów spożywczych, transportu miejskiego czy szkół a dojście do celu nie przekroczyło kwadransa.

Metrolab strefą spotkań z ekspertami

W wydarzeniach odbywających się w Metrolabie wezmą udział architekci i urbaniści, prezydenci miast, przedstawiciele organizacji samorządowych publicyści, naukowcy oraz aktywiści miejscy.

Można tam będzie spotkać m.in. architekta Przemo Łukasika, Filipa Springera (reportażystę i fotografa), Olgę Drendę, pisarkę, czy historyczkę Annę Syskę, autorkę książki „Spodek w Zenicie”.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***