Kolejny katowicki bebok ma na imię Fazan.

Kolejny katowicki bebok ma na imię Fazan.

22 czerwca 2022 Wyłączono przez administrator

Kto zna śląską godkę, ten wie, że to znaczy bażant. Nieprzypadkowo, gdyż bebok ten mieszka na Bażantowie.

***

Imię dla niego wymyśliła Marta Wieczorek, która w ten sposób wygrała konkurs zorganizowany przez oficjalny portal informacyjny Miasta Katowice – wkatowicach.eu i Centrum Handlowe Bażantowo.

Bebok Fazan ma pilnować porządku i przynosić szczęście. Przeczytamy o tym na specjalnej tabliczce, która została przy nim zamontowana.

Ten bebok to bebok budowniczy, na co wskazuje noszony przez niego kask. Stoi przy fontannie przy wejściu do centrum handlowego.

– Historia jest taka, że Bażantowo w tym roku ma swoje 20-lecie od momentu zbudowania. Z tej okazji stworzyłem akwarelę z Bebokami, które budują Bażantowo. Tam był jeden Bebok w kasku budowlańca. I stąd zrodził się pomysł, by dla uczczenia zbudowania tego osiedla, ale też dlatego, że cały czas się ono rozbudowuje, stworzyć beboka budowniczego – opowiada jego twórca, katowicki artysta, Grzegorz Chudy.

Uroczyste odsłonięcie figurki beboka odbyło się 27 maja. Kilka dni później zorganizowano konkurs, w którym mieszkańcy Katowic wybierali dla niego imię.

Ostatecznie, głosem pani Marty, padło na Fazana. Pilnuje on porządku i przynosi szczęście.

– Nie jestem Ślązaczką, więc musiałam się posilić Internetem. Teraz mieszkam w Katowicach, na Wełnowcu. Z pewnością przyjadę tu jeszcze z moim synem, by pokazać mu Beboka i będę pokazywać znajomym, że ta figurka ma imię, które nadałam – śmieje się pani Marta.

Beboki to sympatyczne stworki, których figurki rozsiane są po Katowicach. Za sprawą Grzegorza Chudego pierwszy pojawił się na Wełnowcu.

Kolejne znajdziemy m.in. przy wejściu do Galerii Katowickiej, na schodach przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na Nikiszowcu czy przed Ochotniczą Strażą Pożarną Dąbrówka Mała. Tamten Bebok ma na imię Kuklok.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za KAW.