Wreszcie zauważono, że Śląsk też to zrobił.

Wreszcie zauważono, że Śląsk też to zrobił.

8 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Ale ten prezent na pewno Ślązaków podzieli.

***

O prezencie za chwilę.

Przypominam sobie rozmowę w Warszawie. Chodziło o powstanie warszawskie.

Pan Profesor (imię i nazwisko pominę, gdyż nie jest to tu istotne), zajmujący się tematyką historyczną, powiedział w kontrze dla tego zrywu, który doprowadził do zniszczenia stolicy i wymordowania 200 tys. ludzi:

– Wszystkie polskie powstania kończyły się klęską za wyjątkiem jednego, powstania wielkopolskiego.

– A śląskie? – zapytałem.

Bo tak też to poza Śląskiem wyglądało. Jedynie jeszcze w Zagłębiu pamiętano o powstaniach śląskich. I o tym, że były zwycięskie.

Było to jednak zwycięstwo gorzkie. Gdyż w jego efekcie część Śląska znalazła się po stronie polskiej. Część zaś po niemieckiej.

Granica dzieliła miasta, ulice, podwórka nawet. Po dwóch różnych stronach granicy znalazły się także rodziny.

I przecież jeszcze jedno, o czym trzeba pamiętać. Powstania śląskie były brtobójczą walką. Strzelali do siebie sąsiedzi, znajomi, czasem nawet krewni.

To był ten aspekt tragiczny, o którym też trzeba pamiętać. I o którym niezmiennie przypominał Kazimierz Kutz.

Przypomnijmy pokrótce, że pierwsze śląskie powstanie wybuchło na skutek przegranego przez Polskę plebiscytu. W wyniku powstań śląskich Polsce przypadło więcej terytorium na zachodzie kraju, niż gdyby ich nie było.

Był to zatem wielki sukces Polski i Polaków. Porażka Niemców.

Część Ślązaków uważa powstania za ich wielkie zwycięstwo. Część myśli wręcz przeciwnie. Mają oni prawo do obu tych punktów widzenia.

A teraz o prezencie. Gdyż niewątpliwie jest nim dla bardzo wielu mieszkańców Śląska ustanowienie nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił z inicjatywą ustawodawczą.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

– Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę – mówił prezydent. – – To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej.

Na zdjęciu: fragment teledysku do pieśni powstańczej z płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” – „Przyszli po wypłata górniki masami”. Pieśń zapisana przez Adolfa Dygacza w Janowie (Katowice) w 1935 r.

Zapraszam do ewentualnej dyskusji. Mateusz Cieślak

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***