Ubiegłoroczne matury zakończyły się klęską, choć niektórzy mogą twierdzić inaczej.

Ubiegłoroczne matury zakończyły się klęską, choć niektórzy mogą twierdzić inaczej.

4 maja 2022 Wyłącz przez administrator

W tym roku ponownie podjęto taką samą decyzję.

***

Około 290 tys. uczniów przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego. W trym roku trwać on będzie do 24 maja.

Obowiązkowe są następujące przedmioty: język polski (poziom podstawowy), matematyka (poziom podstawowy), język nowożytny (poziom podstawowy), język mniejszości narodowej (na poziomie podstawowym) dla absolwentów chodzących do szkół dla mniejszości narodowych.

W tym roku każdy absolwent musi także przystąpić do matury z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym a w przypadku języka nowożytnego – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Ze względu na utrudnione warunki nauki, spowodowane pandemią, również i w tym roku wymogi wobec maturzystów zostały obniżone. Matura nie będzie odzwierciedlać podstawy programowej.

Tak było już rok temu. Mimo to aż 28 proc. maturzystów oblało egzamin dojrzałości.

Jak będzie w tym roku – zobaczymy. Na razie wiadomo, że przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym, wybierane przez maturzystów najchętniej, to (w kolejności): angielski, matematyka, geografia, polski, biologia, chemia, historia, fizyka, wiedza o społeczeństwie, informatyka, niemiecki, historia sztuki.

Dzisiejsze zadania to (nieoficjalnie): tradycja i „Pan Tadeusz”. Relacja z drugim człowiekiem jako źródło szczęścia (na podstawie „Nocy i dni” M. Dąbrowskiej. Interpretacja wiersza.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***