Tym razem Sosnowiec przebił Katowice.

Tym razem Sosnowiec przebił Katowice.

8 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Podsumowanie tegorocznej majówki.

***

Tegoroczna majówka już za nami. Wielu Polaków zdecydowało się na aktywne spędzenie długiego weekendu poza granicami swojego miejsca zamieszkania, korzystając z pogody i możliwości pozbawionych obostrzeń pandemicznych.

W tym roku długi weekend mógł trwać dla niektórych nawet 5 dni, jeśli zdecydowali się oni na wolny piątek lub wyjazd po południu.
Wielu skorzystało z tej możliwości i wyruszyło właśnie w piątek na upragniony wypoczynek majowy, co można było zauważyć już po korkach na trasach wyjazdowych z większych miast.

– Odnotowaliśmy w piątek wzrost liczby użytkowników o 53%, a także wzrost liczby pokonanych kilometrów o 28%, w porównaniu ze zwykłymi dniami – wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Dane z aplikacji Yanosik wykazują, że najwięcej przejechanych kilometrów przez użytkowników systemu, nastąpiło w sobotę. Powodem mogą być dłuższe wyjazdy polskich kierowców na majówkę lub przemieszczanie się w miejscu pobytu urlopowego.

Polacy wyruszyli w kierunku najatrakcyjniejszych obszarów wypoczynkowych w obrębie naszego kraju – w góry, nad morze i na wschód Polski. Pogoda bardziej niż rok temu zachęciła ludzi do wyprawy nad polskie morze.
Województwo pomorskie, a dokładniej powiat nowodworski, znalazły się na drugim miejscu zestawienia przyjazdów turystów do wybranych polskich powiatów w czasie majówki 2022, sporządzonego przez Yanosik.
Jednak najpopularniejszym kierunkiem wciąż jest powiat tatrzański. Nasze kurorty beskidzkie znalazły się daleko za nim.

Co bardzo ciekawe, według danych Yanosika, w tym roku najwięcej urlopowiczów wyjechało z Warszawy, Poznania oraz Sosnowca.

W tym zestawieniu ósma była Dąbrowa Górnicza, jedenaste Mysłowice, a Katowice dopiero na trzynastym miejscu. To pokazuje być może, że w stolicy woj. śląskiego jest sporo takich miejsc, gdzie można wspaniale spędzić czas na wolnym powietrzu (na zdjęciu).

I miejsca te skutecznie konkurują z weekendowymi kurortami. Dość wspomnieć o Dolinie Trzech Stawów, parku kościuszki, panewnickich lasach i Stargańcu (choć ten ostatni terytorialnie jest już w Mikołowie). A także Parku Śląskim (terytorialnie Chorzów).

Na tegoroczną majówkę najmniej wyjechało mieszkańców Wrocławia, Torunia i Kielc.

Większy ruch na drogach w okresie majówki przełożył się również na większe niebezpieczeństwo. Policja zatrzymała 1 983 kierujących po alkoholu.

W czasie tegorocznej majówki doszło do 359 poważnych wypadków. 28 osób zginęło, a 391 zostało rannych.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Źr. Yanosik.