To jeden z najważniejszych tematów dla wszystkich mieszkańców Katowic i pozostałych miast naszej aglomeracji – od Dąbrowy Górniczej po Gliwice.

To jeden z najważniejszych tematów dla wszystkich mieszkańców Katowic i pozostałych miast naszej aglomeracji – od Dąbrowy Górniczej po Gliwice.

16 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Chodzi o przyszłość regionu. Dlatego do zabrania głosu zaproszono każdego z nas.

***

Każdy, kto tu mieszka zdaje sobie sprawę z tego, że nasza aglomeracja to w zasadzie jedno wielkie miasto, gdzie ludzie mieszkają np. w Dąbrowie Górniczej bądź Sosnowcu, a pracują w Tychach, Gliwicach czy Zabrzu. Sprawna komunikacja to jeden z czynników decydujących o udanej przyszłości regionu.

Dziś rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami (a także z przedstawicielami firm i instytucji) o drugiej parze torów kolejowych z Katowic do Gliwic. Inwestycja ta oddzieli ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego i usprawni podróżowanie pociągami po GZM.

Konsultacje rozpoczęły się dzisiaj (16 maja) i potrwają przez następne dwa dni. Podczas spotkań z mieszkańcami miast, przez które przebiega trasa, inwestor przedstawi propozycje wstępnych rozwiązań projektowych oraz zasięgnie opinii w sprawie tej inwestycji.

Można także wypełnić ankietę online. Zawiera ona pytania dotyczące m.in. korzystania ze środków transportu publicznego oraz przystanków kolejowych na trasie Katowice – Gliwice. W ankiecie można wskazać swoje oczekiwania co do dodatkowych funkcji, jakie powinny pełnić przystanki kolejowe, np. parkingowe, przesiadkowe czy rekreacyjna lub handlowe. Można wypowiedzieć się także na temat infrastruktury, która powinna otaczać tory kolejowe, jak np. ekrany dźwiękochłonne czy zieleń. Ankietę należy wypełnić do 30 maja.

Budowa dodatkowej pary torów na trasie Katowice – Gliwice zwiększy przepustowość tego odcinka linii kolejowej, a tym samym umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów oraz pozwoli na ułożenie cyklicznego rozkładu jazdy pociągów. Separacja ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego przyczyni się również do większej regularności uruchamianych połączeń.

Inwestycja ma duże znaczenie dla przyszłej Kolei Metropolitalnej. Trasa kolejowa Gliwice – Katowice to jeden z najczęściej wykorzystywanych korytarzy transportowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odcinek długości ok. 30 km stanowi kręgosłup komunikacyjny w GZM i jest jednym z ważniejszych elementów koncepcji Kolei Metropolitalnej. Po zakończeniu inwestycji po nowych torach pociągi będą mogły kursować co kilkanaście minut.

Nowe rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów. Obecnie pociągi Kolei Śląskich, realizujące przewozy wewnątrz województwa, dzielą tory na tej trasie razem z pociągami dalekobieżnymi, których kursowanie wymusza wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi pociągami na trasie. Często też pociągi regionalne muszą ustępować pierwszeństwa przejazdu – nawet opóźnionym – pociągom kategorii premium lub międzynarodowym.

Ze względu na kluczowe znaczenie tej inwestycji w organizacji sieci połączeń w transporcie pasażerskim, Metropolia finansuje w połowie koszty przygotowania tej dokumentacji oraz realizuje to studium wykonalności wspólnie z PKP PLK.

To nie koniec zaangażowania Metropolii w rozbudowę tej kluczowej linii. W drugiej połowie kwietnia ogłoszono wyniki naboru do II etapu Programu „Kolej+”. Do realizacji w ramach tego programu zakwalifikowano sześć projektów liniowych zgłoszonych przy udziale Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trzy z nich są powiązane z realizowanym studium wykonalności na odcinku Katowice – Gliwice.

Oprócz zakwalifikowanych projektów liniowych do realizacji w ramach Programu „Kolej+” opracowano także dokumentację (Wstępne Studia Planistyczno-Prognostyczne – WSPP) dla 3 lokalizacji punktowych – budowy nowych przystanków osobowych. W rezultacie opracowana dokumentacja dla przystanków: Świętochłowice Mijanka, Zabrze ul. Armii Krajowej i Zabrze Zaborze Północ jest uwzględniana/wykorzystywana również w pracach nad studium wykonalności na odcinku Katowice – Gliwice.

Harmonogram konsultacji

Katowice, 16 maja, godz.: 12:00-14:00
Budynek nr 2, Sala B, 4 piętro ul. Żeliwna 38 (niestety informację na ich temat otrzymaliśmy już po czasie – ale to nie szkodzi – opinie można wysyłać on-line – link poniżej)

Chorzów, 16 maja, godz.: 16:00-18:00
Cuma Cafe ul. Wolności 3

Świętochłowice, 17 maja, godz.:12:00-14:00
Muzeum Powstań Śląskich ul. Wiktora Polaka 1

Ruda Śląska, 17 maja, godz.: 17:00-19:00
Stacja Biblioteka – Dworzec Ruda Chebzie ul. Dworcowa 33

Zabrze, 18 maja, godz. 17:00-19:00
Miejski Ośrodek Kultury, ul. 3 Maja 91a

Formularz konsultacyjny (do wypełnienia on-line) (aby otworzyć przytrzymaj palec na linku): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcfmS8FYdGASvE3fyNBQ8Pv3Ls_2mPJjP3VnpXsX404a5Krw/viewform

 

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***