Prawie 19 tys. dzieci z Ukrainy przybyło do Katowic chroniąc się przed okropnościami wojny.

Prawie 19 tys. dzieci z Ukrainy przybyło do Katowic chroniąc się przed okropnościami wojny.

13 maja 2022 Wyłączono przez administrator

Spod katowickiego dworca PKP zniknęły wczoraj namioty punktu pomocy humanitarnej. Jeden został przeniesiony na teren Międzynarodowego Dworca Autobusowego, gdzie nadal są wydawane posiłki.

Likwidacja namiotów pod dworcem kolejowym to efekt spadającej liczby uchodźców przyjeżdżających koleją. Pomoc humanitarna ma teraz inne formy.

W sumie do stolicy woj. śląskiego przybyło 96 tys. obywateli Ukrainy. Mówimy o uciekinierach wojennych.

Jednak w Katowicach pozostało ich mniej. Miasto wydało prawie 11 tys. numerów PESEL. Do katowickich placówek oświatowych uczęszcza ok. 2,5 tys. dzieci.

Dodajmy, że od początku istnienia punktu powitalnego, który funkcjonuje w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej, wsparcia udzielono tam ponad 11 tys. osób.

– Gdy działania wojenne rozpoczęły się na terenie Ukrainy, do Katowic przyjeżdżały tysiące uchodźców dziennie. Obecnie w punkcie powitalnym na dworcu autobusowym przy ulicy Sądowej, każdego dnia obsługujemy około 100 osób. To dużo mniej niż wcześniej, dlatego zdecydowaliśmy się przemodelować system udzielania pomocy. Podkreślam jednak, że w dalszym ciągu uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nadal prowadzone są prace związane z tworzeniem miejsc noclegowych na pobyt długoterminowy. Coraz więcej mamy sygnałów, że uchodźcy, którzy zdecydowali się na przyjazd do Katowic chcą się usamodzielniać poprzez chociażby rozpoczęcie pracy – dodaje prezydent.

Miasto udziela uchodźcom pomocy w usamodzielnianiu się.

W akademiku Polonia trwa pilotażowy program, który zakłada – zamiast gotowych posiłków wydawanych w formie cateringu – wydawanie bonów w dwóch transzach. Pierwsza trafiła do uchodźców 5 maja. Druga rozdawana jest dziś.

W pierwszej transzy z takiej formy pomocy zdecydowały się skorzystać 53 osoby. Zainteresowani otrzymują bon o wartości 30 zł na osobę na dzień. Bony można realizować w różnych sklepach.
Można za nie kupić nie tylko żywność, ale także np. środki higieny osobistej.

– Jest to rozwiązanie korzystniejsze od kuponów żywnościowych, gdyż pozwala na zakup szerszego asortymentu i ograniczenie nakładów na obsługę pomocy. Bony towarowe są też łatwo dostępne dla MOPS – mówi Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Pilotaż potrwa do 18 maja. Po jego zakończeniu, w zależności od uzyskanych wniosków, zostanie rozważone wydawanie bonów również w innych obiektach tymczasowego zakwaterowania.

Niezależnie od przyjętych rozwiązań, miasto zamierza nadal wydawać gotowe posiłki – otrzymywane nieodpłatnie od różnego rodzaju podmiotów – gdyż nie we wszystkich lokalizacjach istnieje dostęp do kuchni w celu samodzielnego przygotowania posiłków z zakupionych produktów.

Wciąż rozwijana jest baza noclegowa, która powstaje z myślą o uchodźcach. W tej chwili prace remontowe prowadzone są w dawnym internacie, przy ulicy Techników 5.

Obiekt był nieużywany od kilku lat. Prace polegają na przystosowaniu sanitariatów, malowaniu ścian i uzupełnieniu umeblowania.

Obiekt ma być gotowy do przyjęcia uchodźców w drugiej połowie maja. Schronienie znajdzie tam około 30 osób.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

 

Za WKS UMK. Fot. także.